Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Otomobil > Aracınız Normalden Daha Fazla Yakıt Tüketiyor mu? İşte Nedenleri!
arac yakit tuketimi

Aracınız Normalden Daha Fazla Yakıt Tüketiyor mu? İşte Nedenleri!

“Aracım neden daha fazla yakıt tüketiyor?”

Türkiyede’ ki çoğu araç sahibini rahatsız eden en yaygın sorudur. Yeni bir araç satın alırken hepimiz bazı faktörleri göz önüne alırız ve yakıt verimliliği, bizim için araçlarda en yaygın tercih edilen özellik denebilir. Bu sebeple araç satın alımında dizel ve benzinli yakıt kıyası ile 100km’ de ortalama kaç litre yakıt tükettiğini en net şekliyle öğrenmeye çalışırız.

Yakıt verimliliği, bir aracın sahip olması gereken önemli bir özelliğidir. Bu, diğer tüm özelliklerin üzerinde bir ölçüt olarak kabul edebiliriz. Düşük yakıt verimliliği sunan bir araç, birçok şeyi işaret edebilir. Bu makaleyi sonuna kadar okursanız, bazılarını kendiniz düzeltebilirsiniz. Diğer yandan, aracınızın teşhis edilmesi için eğitimli mekaniklere ihtiyaç duyulan ciddi sorunlar da vardır. İşte aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilecek bazı sebepler.

arac yakit tuketimi 3
Aracınız Normalden Daha Fazla Yakıt Tüketiyor mu? İşte Nedenleri! 1

Arızalı Motor / Motor Sorunları

En ciddi durumdan başlayarak, bir aracın karşılaşabileceği en önemli sorunlardan biri arızalı bir motordur. Hasar görmüş bir motor düzgün çalışamaz ve bu da daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Belki de şu soruyu soruyorsunuz: “Aracın sadece birkaç kilometre yol aldığında motor nasıl arızalı olabilir?” Haklısınız. Motor olabilir, ancak yanma döngüsüne katkıda bulunan önemli bileşenler arızalı olabilir. Örneğin, benzinli bir motorun arızalı buji veya O2 sensörü ve dizel bir motorun kirli bir yakıt enjektörü, daha fazla yakıt tüketimine ve düşük yakıt verimine neden olabilir. Motorunuz bir süre normal çalışabilir, ancak yakıt etkili bir şekilde yanmaz. Bu nedenle aracınız normalden daha fazla yakıt tüketebilir.

Motor Yağında Yanlış Tercih

Araç yakıtınızın daha fazla tüketmesinin nedenlerinden biri motor yağı olabilir. Bu, motorunuzun düzgün çalışması için gereken hayati bir öğedir. Bilginiz olsun ki birçok motor yağı sınıfı bulunmaktadır. Araçınız için bir tane seçerken dikkatli olmalısınız. Tavsiye edilen sınıftan daha kalın olan motor yağı, pistonların daha az serbest hareket etmesine neden olarak motorda aşırı ısınmaya yol açabilir ve sonuç olarak daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir, bu da düşük yakıt verimine yol açar.

Düşük Yakıt Kalitesi

Her zaman motorunuza giren maddelere dikkat etmelisiniz. Düşük kaliteli bir yakıt, motorunuzun verimliliğini ve ömrünü ciddi şekilde etkileyebilir. Benzin istasyonlarında aracınızı aynı yakıtla daha iyi çalıştıran birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Ancak aracınız için herhangi bir katkı seçerken dikkatli olun. Yanlış veya taklit bir katkı maddesi, sonuç olarak yakıtın yapacağından çok daha fazla maliyet getirebilir! İyi bir yakıt katkı maddesi, benzinli motorların emme vanalarını ve dizel motorların enjektör nozüllerini temizleyerek yanma sonrası tortu birikimini azaltır. Bu, bir aracın düşük yakıt verimi sağlamasını kolayca önleyebilir.

Aynı zamanda düşük fiyatlı olduğuna inandığınız ama güvenilir olmayan yakıt noktalarından alışveriş yapmayın. Motorunuzun sağlığı açısında güvenilirliğine emin olmadığınız ekstra katkı maddelerini yakıp deposuna atmayın. Yakıt tasarrufu iddiası ile kendini ispatlamamış birçok yan ürün motorunuzda hasara sebebiyet verebilir.

Klima Kullanımı

Araç klimasını kullanmak, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesinin nedenlerinden biri olabilir. Araç kliması, gücünü sadece aracınızın motorundan çeker. Bu nedenle, motor daha fazla baskıya maruz kalır, daha fazla iş yapmak zorunda kalır ve nihayetinde daha fazla yakıt tüketir. Sıcaklık dayanılabilir olduğu sürece camları açık tutmak daha mantıklı olacaktır. Bu, düşük yakıt verimliliğini önlemenize yardımcı olacaktır. Ancak, aracınızı yüksek hızlarda kullanıyorsanız, camları açık tutmak da hava direncini artırarak motora daha fazla çalışma yaptırabilir. Bu nedenle, yüksek hızda seyahat ediyorsanız, araç klimanız size fazladan bir yakıt maliyeti çıkarmayacaktır.

Klimanızın çalışma prensibi, özellikleri gibi hususları iyi öğrenir ve bilinçli kullanırsanız yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Aşınmış / Yıpranmış Lastikler

Eğer aracınızın lastikleri aşınmışsa, tutuş kaybolur ve sonuç olarak daha fazla dönerler. Bu, aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilecek önemli bir sebep olabilir. Öte yandan, lastikleriniz önerilen basınç altında değilse, aracınız bu durumda da daha fazla yakıt tüketir. Araç lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmek, sadece düşük yakıt verimliliğini önlemenize değil, aynı zamanda aracınızın süspansiyonunun uzun süre genç kalmasına da yardımcı olacak iyi bir alışkanlıktır.

Elbette lastiklerinizin durumu sürüş güvenliği açısından da önemlidir. Rutin kontrollerini yapmayı ihmal etmeyin. Yağışlı havalarda ve belirli mevsimler kazaların en önemli sebeplerinden biri lastik faktörü olmaktadır.

Düzensiz Bakım ve Kısa Mesafeli Yolculuk Yoğunluğu

Düzensiz bakım, aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir. Aracınızın servis aralıklarını ihmal ederseniz, motorunuz düzgün çalışmayacak ve daha fazla yakıt yakacaktır. Hava filtreleri tıkanacak ve bu nedenle aracın aynı kilometre aralığında çalışması için daha fazla yakıta ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, aracınızı sık sık kısa mesafe seyahatlerinde kullanıyorsanız, aracınızın daha fazla yakıt tükettiğini fark edebilirsiniz. Çünkü tüm araçlar, yolculuklarına başladıkları ve kısa yolculuklar sırasında en az verimli ve en kirletici oldukları noktada bulunmaktadır. 5 km’den daha kısa olan seyahatler, motordanın optimum çalışma sıcaklığına ulaşmasına izin vermez, bu nedenle motor daha fazla yakıt kullanır.

Aracınızda özellikle kış aylarında yakıt tüketiminin arttığını gözlemliyor olabilirsiniz. Motor sıcaklığının önemi burada göze çarpacaktır.

arac yakit tuketimi 2
Aracınız Normalden Daha Fazla Yakıt Tüketiyor mu? İşte Nedenleri! 2

Yanlış Vitesle Sürüş

Bu öneri sadece manuel vitesli araç sahipleri içindir. Araçları düşük viteste sürmek, daha fazla yakıt tüketmesine ve düşük kilometre yapmasına neden olabilir. Benzer şekilde, aracı yüksek viteste sürmek de daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Araç motorunuzdan maksimum verimi alabilmek için, otomatik şanzımanın yaptığı gibi aracınızı optimum viteste sürmeniz gerekir.

Sürüş Tarzı

Eğer aracınızı yüksek devir aralığında kullanırsanız, kesinlikle daha fazla yakıt tüketirsiniz. Ayrıca, sık sık vites değiştiriyorsanız, motorunuz tork çıkışındaki dalgalanma nedeniyle daha fazla yakıt tüketir. Pedala tam gaz basmak hiç mantıklı değil. Hızlanmaya başlarken yavaş ve istikrarlı olun. Aynı durum frenleme için de geçerlidir. Yolda dikkatli olun. Sürekli fren yapmak ve ani hızlanma, aracınızın düşük yakıt verimine neden olur, bu nedenle yoğun bir yolda bunlardan kaçının.

Aşırı Yük

Listede son sırada, ancak bu da aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine ve düşük yakıt verimine neden olabilir. Sadece aracınızın kullanıcı kılavuzuna bir göz atın ve ne kadar yük taşıyabileceğini göreceksiniz. Bir aracın taşıyabileceği yükün önerilen sınırı üretici tarafından test edilir ve belirli bir noktaya kadar aracın performansını etkilemez. Yalnızca yakıt verimini değil, aracınızın süspansiyonunu, lastiklerini, şanzımanını ve en sonunda motorunu da olumsuz etkileyebilir! Araçlarının çatılarına raf takılan bazı araçları biliyor musunuz? Evet, tüm çatı taşıma rafları bulunan araçların bunlara sahip olmaları gerektiği anlamına gelmez! Çatı rafları, araç çalışırken hava akışını kötü etkiler ve düşük yakıt verimine neden olur. Sadece bilmeniz için, çatı rafı kullanmak, şehir içi sürüşte %2’ye kadar, otoyol hızlarında ise %20’ye kadar bir azalmaya neden olabilir.

Peki elektrikli araçlar için ne düşünüyorsunuz ?

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir