Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Telefon / PC > En İyi Laptop: MacBook Air M2 İncelemesi
MacBook Air M2 2

En İyi Laptop: MacBook Air M2 İncelemesi

Daha hızlı bir yonga, daha büyük ekran, yeni tasarım ve daha iyi bir web kamerası ile Apple’ın bu yeni M2 MacBook’u, Air serisinin başlangıcından bu yana en büyük değişiklik.

Yeni M2 sürümü, hemen önceki modelinden 200 dolar daha pahalıya mal olmasına rağmen, Apple’ın MacBook Air’inin laptop aramanıza başlarken harika bir varsayılan başlangıç noktası olduğunu söyleyebiliriz. MacBook Air serisi başlatıldığından beri geçen 14 yılda, onu genellikle “satın alabileceğiniz en evrensel kullanışlı laptop” olarak ifade edelim. Çünkü Air, her zaman fiyat, taşınabilirlik, kullanım kolaylığı ve özellikler arasında ince bir denge kurmaya çalıştı. Ve 2008’den bu yana, Apple genellikle bu formülü başarıyla yakaladı.

Yeni tasarım, daha büyük bir ekran (öncekine kıyasla 13,6 inç, önceki 13,3 inç), daha hızlı bir M2 yonga ve uzun zamandır beklenen bir yüksek çözünürlüklü web kamerası güncellemesi sayesinde, MacBook Air’ın bu “evrensel olarak kullanışlı” unvanını yeni 2022 sürümü için korumaktan rahat hissediyorum, ancak bir istisna ile. 1.199 dolara, geleneksel 999 dolarlık MacBook Air başlangıç fiyatına kıyasla 200 dolarlık artış hayal kırıklığı yaratıyor. Tabi Türkiye fiyatları çok daha yükselmiş durumda. İncelediğimiz konfigürasyon ise 1.499 dolarlık yükseltilmiş sürümdür, ki bu, daha fazla GPU çekirdeği ve daha fazla depolama alanı ekler (ancak hala sadece 8 GB RAM içerir).

MacBook Air M2
En İyi Laptop: MacBook Air M2 İncelemesi 1

Halen mevcut olan M1 sürümü ve yakın zamanda piyasaya sürülen 13 inçlik M2 MacBook Pro ile karşılaştırmalı testlerde, performansı orta seviyede ve 2020 M1 Air’e kıyasla güzel bir güç artışı elde ediyor, ancak sadece bu nedenle yükseltme yapmaya gerek yok gibi. Ve evet, eski tasarıma sahip önceki M1 Air’in 999 dolara satışta kalması iyi bir şey. Bu, yeni sürümdeki fiyat artışını bir nebze hafifletse de, yeni tasarım ve özelliklere yönlendirileceksiniz. En son MacBook Air, ürün hattındaki en büyük genel değişikliği temsil ediyor, muhtemelen 2008’den bu yana, en azından 2018’den beri. Bu, Air’ın yüksek çözünürlüklü bir ekrana ve parmak izi okuyucuya sahip modern özellikleri kazandığı tarih. 2020’de, Air, fiziksel bir yeniden tasarıma sahip olmadan Intel yongalardan Apple’ın kendi M1 yongalarına geçti.

2020 M1 MacBook Air, hâlâ satışta olan, Intel’den Apple Silicon’a geçen ilk Mac’lerden biri olma özelliğini taşıyor ve kötü görünmeyen bir cihaz, ancak 2018’de başlatılan bir tasarıma dayanıyor, ki bu da bilgisayar terimlerinde neredeyse sonsuz bir süre. Yeni versiyon, geleneksel konik tasarımdan, 2021’in sonlarından itibaren gelen 14 inçlik ve 16 inçlik MacBook Pro dizüstü bilgisayarların daha kutusal, daha kare görünümlü tasarımına geçiyor. Bu, genellikle dekoratif stilizasyonu büyük ölçüde reddeden daha modern, daha konstrüktivist bir tasarım.

Hatırlatmakta fayda var ki, ürün yelpazesinde hâlâ garip bir durum var. 2022 için yeni olan 13 inçlik MacBook Pro, burada bulunan M2 çipi ile aynısını ekler, ancak 2016 dönemine ait gövdeyi, neredeyse tükenmiş TouchBar ve 720 çözünürlüklü web kamerasıyla birlikte korur. Bu tamamen uygun, ancak yeni Air’ı tercih etmeniz için birkaç neden düşünemiyorum (ancak birkaç tane var).

Yeni MacBook Air, taklit ettiği Pro modellerinin ötesine geçiyor ve önemli bir açıdan yeni renkler ekliyor; uzay grisi ve gümüşün yanı sıra yeni bir altın Starlight ve koyu, gece mavisi bir renk. Bu Midnight, mat siyah bir kaplama gibi görünüyor ve beni her zaman çok şık bulduğum orta 2000’lerin mat siyah polikarbon MacBook’ u hatırlatıyor.

Yeni Air’ın ayak izi biraz daha küçük, ve daha ince hissettiriyor. Genel olarak 11.3mm kalınlığındadır, önceki tasarım ön tarafta daha ince bir şekilde konikleşmiş olsa da, arka menteşesinde 16mm’ye kadar genişlemiştir. Aynı zamanda biraz daha hafif.

Bir sürü farklı MacBook modeli, fiyat ve özellik var, takip etmesi zor. Özetle, yeni Air modelini öncekine tercih etmeniz için ana nedenler şunlar:

  • Daha ince, daha modern tasarım ve yeni renkler
  • Yükseltilmiş tam HD web kamerası
  • Daha büyük, daha parlak ekran (13.6 inç karşısında 13.3 inç)
  • Daha hızlı M2 işlemci

Ayrıca, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’da da bulunan yeni MagSafe güç bağlantısını ekler ve bazı konfigürasyonlar yeni bir 35W çift USB-C portlu güç adaptörü içerir. Kompakt ve içine iki adet USB-C portu yerleştirilmiştir – bir tanesi dizüstü bilgisayara güç kablosu için, diğeri ise ihtiyacınız olan herhangi bir şey için serbesttir. Eğer en ucuz M2 MacBook Air konfigürasyonunu alırsanız, bu 20 dolarlık bir yükseltme seçeneğidir. Aksi takdirde, sadece standart 30W MacBook güç adaptörünü alırsınız.

MacBook Air M2 3
En İyi Laptop: MacBook Air M2 İncelemesi 2

MacBook Air M2: Taşınabilir ve Güçlü

MacBook Air evde veya ofiste bir masa başında oturmak için uygundur, ancak gerçekten parlamak için yanınızda olması gereken bir dizüstü bilgisayar. Bu yüzden sizinle, kahve dükkanına, metroya, ofise ve daha fazlasına gelebilir.

Normal Air her zaman iyi bir seyahat arkadaşıydı, ancak açıkçası daha yeni, daha hafif dizüstü bilgisayar tasarımları daha seyahat dostu oldu. Örneğin, etkileyici bir deneyim yaşadım ve yanımda küçük Surface Laptop Go 2’yi bir uçak yolculuğunda bile rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz.

Yeni Air, öncekine göre sadece biraz daha küçük ve hafif, bu yüzden devrim niteliğinde bir deneyim beklemeyin. Ancak küçük seyahat çantama mükemmel uyuyor ve günlük bir yolculukta da taşımakta bir sakınca görmem.

Dışarıda yazı yazmak için parlak ekran – mevcut MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarında bulunanlara benzer – parlaklığı arttırmanız gerektiğinde yardımcı oldu. Önceki modele göre 13.6 inçlik çapraz ölçümü olan biraz daha büyük ekran da görünürlüğe yardımcı oluyor.

Haziran 2022’deki Apple WWDC etkinliğinde yeni MacBook Air’i ilk kez gördükten sonra Midnight rengini görmenizi tavsiye ederim. Apple bu rengi tam olarak tanımlamıyor, ancak ona biraz mavi bir dokunuşla mat siyah diyebiliriz.

MacBook Air M2: Özellikler

ÖzellikDeğer
Ekran Boyutu/Çözünürlük13.6 inç, 2,560×1,664 LED aydınlatmalı ekran
İşlemciApple M2 8 çekirdekli CPU / 10 çekirdekli GPU
RAM8GB
Grafikler10 çekirdekli Apple GPU
Depolama512GB SSD
802.11ax Wi-Fi 6 kablosuz ağ IEEE 802.11a/b/g/n/ac Bluetooth 5
İşletim SistemiMacOS Monterey 12.4

MacBook Air M2 ne zaman satışa çıktı ?
MacBook Air M2 15 Temmuz 2022 tarihi itibariyle satışa çıktı.
MacBook Air M2 fiyatı ne kadar ?
MacBook Air M2 29binTL ile başlayan fiyatlarla çeşitli satış noktalarında bulunmakta.

En iyi windows laptop için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Comment

  • Mac Format Atma - Teknoloji GO 30 Ara 2023

    […] bilgisayarınız hazır. Performans sorunlarından dolayı sıfırladıysanız da olağan şekilde mac‘inizi yeniden yapılandırmaya […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir