Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yeni Nesil Kablosuz Kulaklık Deneyimi
Huawei FreeBuds Pro 3 review 4

Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yeni Nesil Kablosuz Kulaklık Deneyimi

FreeBuds Pro 3, Huawei’nin kablosuz kulaklıklarından biri ve büyük marka rakiplerine göre daha uygun bir fiyat sunmasının yanı sıra beğenilecek pek çok özelliğe sahip, ancak önceki nesilden pek fazla değişiklik görülmüyor.

ÖzellikAçıklama
Sürücü11mm dinamik sürücü, planar diyafram sürücü
Frekans Aralığı14Hz – 48kHz
BluetoothVar
SensörlerKemik sensörü, ivmeölçer, jiroskop sensörü, kızılötesi sensör
Eşzamanlı Bağlantıİki Bluetooth cihazına aynı anda bağlanma desteklenir
KodeklerLDAC, L2HC 2.0, AAC, SBC
Dokunma ve Kaydırma HareketleriVar
Pil Ömrü– Müzik çalma: 1 şarjda 6.5 saat (ANC ile 4.5 saat) – Şarj kutusuyla toplamda 31 saat müzik çalma
Şarj TürüUSB-C
Kablosuz ŞarjVar (pazar bağımlı)
Gelişmiş Gürültü EngellemeDinamik aktif gürültü engelleme (en fazla 47dB)
Boyutlar– Kulaklık başına: 29.1 x 23.7 x 21.8 mm – Şarj kutusu: 67.9 x 47.5 x 24.5 mm
Ağırlık– Kulaklık başına: Yaklaşık 5.8g – Şarj kutusu: Yaklaşık 45.5g
Su ve Toz DirenciIP54
Renk SeçenekleriSilver Blue, Silver Frost, Ceramic White, Green

Avantajlar

 • Harika ses kalitesi
 • Sağlam ANC (Aktif Gürültü Engelleme)
 • Güvenilir kontroller
 • Kablosuz şarj özellikli kılıf

Dezavantajlar

 • Ters Yazılım Durumu
 • Önceki modele göre küçük gelişmeler
 • Kulaklıklarda hızlı şarj özelliği yok

Kablosuz Kulaklık Trendi Devam Ediyor

Kablosuz kulaklık trendi devam ederken, Huawei kulaklarınızın dikkatini çekmeye yönelik bir başka amiral gemisi modelle geri döndü.

FreeBuds Pro 3, önceki versiyonlarına göre biraz daha yüksek bir fiyatla – £179.99 – geliyor ve Apple ve Sony gibi büyük isimlere göre daha uygun bir seçenek sunarken, bu kulaklıkları zaten bulunanları cezbetmek için pek fazla yenilik bulunmuyor.

Huawei FreeBuds Pro 3 review 2
Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yeni Nesil Kablosuz Kulaklık Deneyimi 1

Tasarım ve Yapı

Rafine Edilmiş Tasarım

 • Kontroller için yeni oluk
 • Yeni yeşil renk

FreeBuds Pro 3’ün tasarımı, önceki nesilden büyük ölçüde değişmemiş durumda.

Kısa ve geniş sapları ile biraz cüsseli görünüyor olabilirler, ancak ben pek sorun etmiyorum. Kulaklıklar, FreeBuds Pro 2’ye göre %5 daha hafif (her biri 5.8g), ancak bu fark pek fark edilmiyor.

Yine de, rahat ve güvenli bir kullanım sunuyorlar. Ben sadece önceden takılmış silikon uçları kullandım, ancak kutuda tabii ki diğer boyutlar da bulunuyor, bunlar arasında yeni bir ekstra küçük seçenek de bulunuyor.

Kılıf ise çok benzer, küçük ayarlamalar ve iyileştirmeler ile birlikte geliyor. Biraz daha küçük ve menteşe gizli, artık Huawei logosuyla birlikte arka paneli kesmeyen ‘nano cam’ adı verilen bir parça. Her ne kadar kılıfın tamamının cam olduğu ima edilse de, geri kalanı plastiktir.

Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yenilikler ve Ses Kalitesi

Tasarım ve Yapı Güncellemeleri

Kulaklıklar daha fazla açığa çıkıyor, bu da çıkarmayı kolaylaştırır ve kılıfın içine bir hoparlör eklenmiştir. Şu an için bu, şarjın tamamlandığında size bir ses sağlar, ancak ilerleyen zamanlarda ‘kılıfımı bul’ özelliği gelecektir.

FreeBuds Pro 3’ü dört renkte alabilirsiniz: Silver Frost, Silver Blue, Ceramic White ve Green. Sonuncusu yeni renk seçeneğidir ve ben burada bu rengi test ettim.

Sap üzerindeki yeni oluk, basın/dokunma kontrollerini kullanmayı daha kolay hale getiriyor. Doğru bölümü bulmaya çalışırken etrafta gezinmemek gerçekten hoşuma gidiyor ve haptik geri bildirim güzelce net.

Bir kez, iki kez, üç kez veya uzun süreli bir sıkıştırmayla çeşitli kontrolleri (özellikle oynatma ve ANC modları) gerçekleştirebilir ve sesi ayarlamak için yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz.

Ancak bu sonuncusu, daha intuitif dış yüzey yerine, Huawei logosunun bulunduğu iç yüzey yerine öne bakan aynı oluklu bölümde yapılmalıdır.

Huawei FreeBuds Pro 3 review 3
Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yeni Nesil Kablosuz Kulaklık Deneyimi 2

Ses Kalitesi ve Özellikler

 • Çift sürücü
 • İki Hi-Res kodek
 • Yazılım zorlukları

Huawei burada tekrar çift sürücülü bir ses sistemi sunuyor, 11mm dinamik sürücüler ile eşleştirilmiş planar diyafram sürücülerine sahipler.

Bu kombinasyon, kulaklıkların epik bir frekans aralığı olan 14Hz-48kHz sunmalarına olanak tanır. Ve yine harika bir ses sunuyorlar, zengin, dinamik ve ferah bir ses.

Bass, özellikle güçlü, bu nedenle EDM (elektronik dans müziği) sevenler için FreeBuds Pro 3 harika bir seçenektir. Ancak detaylı orta aralık ve hassas bir şekilde işlenmiş yüksek frekansta, birçok müzik türüne ve podcast gibi içeriklere uygunlardır.

Performansı test etmek için açıp kapatamam, ancak Huawei, ses profilini ses seviyesine, kulak kanalı şekline ve giyme durumuna göre ayarlayabilen ‘üçlü adaptif EQ’yi öne sürüyor.

Kulaklıklar, kulaklarınızda olduklarını algılayabilir ve bir kulaklığı çıkardığınızda otomatik olarak oynatmayı durdurabilir. Bu, reklamda belirtildiği gibi çalışıyor.

Aktif gürültü engelleme (ANC) şimdi Intelligent ANC 3.0 olarak adlandırılıyor ve firma, bunun FreeBuds Pro 2’ye göre %50 daha iyi olduğunu söylüyor. Ben böyle büyük bir sıçrama fark ettim diyemem, ancak istenmeyen sesleri başarıyla engelliyorlar ve farkındalık modu, kulaklıkları çıkarmadan çevrenizde neler olup bittiğini duymak istediğinizde faydalıdır.

Varsayılan olarak ANC, dinamik modda ve otomatik olarak çevrenize bağlı olarak seçim yapar, ancak AI Life uygulamasında rahat, genel ve ultra seçeneklerini manuel olarak bulabilirsiniz.

Çağrı kalitesi, üç silikon ve bir kemik iletim mikrofonundan oluşan dörtlü bir mikrofon sistemi tarafından bir kez daha ele alınıyor. FreeBuds Pro 2’de olduğu gibi, kalitenin çok iyi olduğunu buldum. Pure Voice 2.0’nin gürültüyü, rüzgar dahil, ortadan kaldırmak için arka planda ne yaptığını bilmiyorum, ancak sağlam bir iş çıkarıyor.

FreeBuds Pro 3, kodekler konusunda kesinlikle Pro unvanını hak ediyor. Hemen hemen her kulaklık çiftinde bulunan temel kodeklerin yanı sıra, LDAC ve L2HC 2.0’ı destekliyorlar, bu da kablosuz olarak Hi-Res Audio dinleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu, uyumlu bir cihaza sahipseniz geçerlidir; L2HC 2.0, Huawei telefonlarında EMUI 13.0 veya daha yeni sürümünü çalıştıranlarda bulunabilir. Unutmayın ki ayrıca Hi-Res içerik/akış aboneliğine ihtiyacınız olacaktır.

Eğer uyumlu bir Huawei cihazınız varsa, bağlanmayı kolaylaştıran pop-up eşleştirme özelliğinden faydalanırsınız. Diğer modern/akıllı özellikler arasında iki cihaza aynı anda bağlanabilme, hatta Android ve iOS dahil, bir uygunluk testi ve kulaklıklarımı bulma bulunmaktadır.

Ayrıca, iki çift kulaklık aynı şeye bağlanabilir ve aynı sesi dinleyebilir, ancak bu, belirli Huawei cihazlarıyla sınırlıdır.

Başka bir yazılım zorluğu, AI Life uygulamasının Google Play Store’da bulunmamasıdır, bu nedenle bunu Huawei’nin App Gallery üzerinden almanız gerekir. Bu biraz karışık bir iş, hatta o zaman bile uygulama FreeBuds Pro 3’ümü bulamadı. iPhone’da, uygulama mevcut ve kulaklıkları bulduğu için daha iyi şansım vardı.

Pil Ömrü ve Şarj Etme

Marginal Gelişmeler ve Şarj Süresi

Huawei’ye göre kulaklıklarla 6.5 saat pil ömrü elde edeceksiniz, ancak bu özel olarak yüzde 50 ses düzeyinde kullanılırken ANC kapalı ve temel AAC Bluetooth kodeki kullanılarak belirlenmiştir. Şarj kutusuyla birlikte toplam süre 31 saattir.

Elbette gerçek dünya pil ömrü değişecektir. Yüzde 50 ses düzeyinde, gürültü engelleme açıkken bir saat boyunca gürültülü bir trenle seyahat ederken yaklaşık %20 pil kaybı yaşandı, bu da beş saatlik bir ömüre işaret ediyor.

Bu, FreeBuds Pro’nun önceki neslinde bir miktar artış anlamına geliyor, ancak ihtiyaç halinde daha uzun pil ömrü bulabilirsiniz.

Kulaklıklar, Huawei’nin hızlı şarjdan bahsetmemesiyle birlikte, kılıf içinde yaklaşık 40 dakika sürede şarj olacaktır. Kılıf, USB-C veya kablosuz şarj ile şarj edilebilir, ancak kablosuz şarj, 2W’ye kadar olan hızıyla kılıfı tamamen doldurmak için iki katından daha uzun süre alacaktır.

Huawei FreeBuds Pro 3 review 5
Huawei FreeBuds Pro 3 İncelemesi: Yeni Nesil Kablosuz Kulaklık Deneyimi 3

Fiyat ve Uygunluk

Huawei, fiyat konusunda tipik bir şekilde rakiplerini alt eder. FreeBuds Pro 3, £179.99 karşılığında sizin olabilir ve bu da onları daha çok orta sınıf bir seçenek haline getirir.

Resmi mağaza yanında Amazon ve Very gibi platformlardan satın alabilirsiniz. Şu anda yazının yazıldığı tarihte ABD’de bulunmamaktadırlar.

Eğer Apple AirPods Pro 2, Sony WF-1000XM5 ve Bose QuietComfort Ultra Earbuds gibi kulaklıkları karşılayamıyorsanız, FreeBuds Pro 3, bir amiral gemisi çifti için harika bir seçenektir.

Daha uygun bir seçenek arıyorsanız, Huawei’nin mükemmel FreeBuds 5 modeli bulunmaktadır ve daha fazla seçenek için en iyi gerçek kablosuz kulak içi kulaklıklar listemizi kontrol edebilirsiniz.

Huawei FreeBuds Pro 3 Satın Alınmalı mı?

Huawei, bir kez daha çoğunlukla mükemmel bir çift gerçek kablosuz kulaklık üretti.

Büyük isimli rakipleri geride bırakırken, üst düzey ses kalitesi, gürültü engelleme, kulaklık üzerinde kontroller ve bir dizi kullanışlı özellik sunuyorlar.

Ancak, satın alma düğmesine basmadan önce düşünmeniz gereken bazı şeyler var.

Deneyim düz bir çizgi izlemiyor ve kulaklıkları FreeBuds Pro 2 ile karşılaştırdığınızda, şimdi eski nesil oldukları için çekici bir fiyatla bulabilirsiniz.

Tüm teknoloji haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir