Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Hyundai ve Kia, Yenilikçi Kar Lastiği Teknolojisini Tanıttı
Kar Lastigi 1

Hyundai ve Kia, Yenilikçi Kar Lastiği Teknolojisini Tanıttı

Gelişmiş kara lastikleri, sadece bir düğmeye basılarak açılan ve kapanan entegre kar zincirleri içeren yeni bir tekerlek tasarımıyla sunuldu.

Hyundai ve Kia, her bir tekerlekte bulunan ve bir düğmeye basıldığında açılan ve kapanan entegre kar zincirlerini içeren yeni bir tekerlek ve lastik tasarımını tanıttı. Bu, geleneksel kar zincirlerini sarmak ve çıkarmak için uğraş gerektiren zahmetli süreci sona erdirebilecek bir özellik sunuyor.

Yenilikçi Kar Lastiği Teknolojisi

Bu teknoloji, her bir lastiğin üzerinde altı adet oluk bulunduracak şekilde tasarlanmıştır, bu oluklar tekerleğin altı konuşlu tasarımına uygun olarak yerleştirilmiştir. Bu olukların içinde, kar zinciri benzeri kalın teller bulunur ve bunlar dişlerin içine geri çekilebilir.

Kar Lastigi
Hyundai ve Kia, Yenilikçi Kar Lastiği Teknolojisini Tanıttı 1

Bu teller, kısmen şekil hafıza alaşımları kullanılarak üretilir; bu alaşımlar üzerlerine bir elektrik akımı gönderildiğinde aktive edilir ve genişler. Yani, yol durumu tehlikeli hale geldiğinde veya kanun kar zincirleri kullanımını zorunlu kıldığında, sadece bir düğmeye basmak yeterlidir. Şekil hafıza alaşımı, orijinal formuna dönerek telleri diş seviyesinin üzerine ittirir. Bu noktadan sonra, lastiğinizi değiştirmek için ıslak dizler, çamurlu ayakkabılar veya donmuş parmaklar gerekmez.

Ayrıca Hyundai’nin belirttiğine göre, kar zincirleri yeni lastiklere geçme zamanını belirgin ve duyulabilir bir şekilde hatırlatan bir yan avantaj sağlar. Şu anda sadece bir konsept fikri olan bu teknoloji, Güney Kore ve ABD’de patent başvurusunda bulunmuştur ve Hyundai/Kia, “teknolojik gelişme, dayanıklılık ve performans testleri ile düzenleme incelemeleri”nden sonra lastiklerin seri üretimini düşünmeyi planlıyor.

Toyota, Volvo’nun EX30’u ile Rekabet Edecek Yeni Elektrikli SUV Tanıttı

1 Comment

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir