Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Otomobil > İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda
İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda

İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda

İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda – Hyundai Kona’yı temelden yeniden tasarladı. Hala kompakt bir araç olan Kona, artık daha fazla arka koltuk diz mesafesi, bagaj alanı ve elektrifikasyon için daha fazla odaklanan bir elektrikçi araç platformu için biraz daha büyük hale geldi.

Bu yazımızda deneyimlenen Kona modelleri, 1.6 litrelik dört silindirli bir motorla çalışan benzinli versiyon ve bunun motor hacmi 190 beygir gücüne (140 kW) kadar turbolanmış. Ancak bu maksimum çıkış 6.000 dev/dak hızında gerçekleştiğinden, çoğu sürücü bunu nadiren görecektir. 195 lb-ft (264 Nm) maksimum tork, turbo’nun gerçekten devreye girdiği yaklaşık 1.700 dev/dak hızında çok daha erken geliyor. Bu zirve çıkışları arasındaki geniş fark, farkı telafi etmekle görevlendirilen sekiz vitesli otomatik şanzıman için oldukça fazla iş anlamına geliyor.

assets.newatlas
İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda 1
assets.newatlas 1
İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda 2

Günlük sürüşte, bu fark genellikle fark edilmez ve Kona motoruyla oldukça iyi ilerler.

Erken tork, kaçınılmaz turbo gecikmesi sona erdikten sonra küçük aracın oldukça iyi hissettirdiği anlamına gelir. Yalnızca gaz pedalına basıldığında ve şanzımanın karıştırıldığı veya güç artışının talep edildiği durumlarda, şanzıman karışır ve cevap vermede duraklar.

Ancak önceki Kona neslinin aksine, bu yeni platform öncelikle bir elektrikli araç olarak tasarlanmış olup benzinli seçenek daha sonra eklenmiş. Benzinli seçenekler önce bayilere ulaşıyor olsa da, aslında odak noktası gerçekten elektrikli versiyonu olduğunu biliyoruz. Hyundai, yeni Kona’yı şimdilik Kore piyasasında sunuyor.

Sadece benzinle çalışan modeller, iki farklı güç aktarımı seçeneği sunan çeşitli donanım seviyeleri ile Kasım 2023’te bayilere ulaşmaya başlayacak. Ön tekerlekten çekişli ve dört tekerlekten çekişli versiyonları mevcuttur. Bahsettiğimiz model 1.6L motorun yanı sıra Atkinson döngüsü kullanılan ve Hyundai’nin “Akıllı Değişken Şanzıman” (IVT) olarak adlandırdığı bir tür sürekli değişken şanzıman (CVT) ile çalışan 2.0 litrelik dört silindirli bir motor da bulunmakta. 2.0L modeller yaklaşık olarak 31 mpg (7.6 l/100km) tüketimine sahiptir, 1.6L turbo ise 28 mpg (8.4 l/100km) tüketimine sahiptir.

Elektrikli Hyundai Kona Özellikler

Elektrikli versiyon için, 2024 Kona, tahmini 418 km menzile sahip olan 150 kW çıkış ve 64.8 kWh bataryaya sahip olacak. Daha düşük maliyetli bir seçenek olarak, daha küçük bir motor ve çok daha kısa menzile sahip (Hyundai bir tahmin yayınlamadı) 48.6 kWh bataryaya sahip bir model de sunulacak. Elektrikli modeller, DC hızlı şarj cihazlarından şarj olabilecek ve aynı zamanda ev veya şebekeye enerji geri verme özelliğine sahip olacak.

Detaylar geldikçe sizle paylaşıyor olacağız.

assets.newatlas 2
İlk Sürüş: 2024 Hyundai Kona, Elektrikli Modelleri Yolda 3

1 Comment

  • Yasin 19 Tem 2022

    Artık firmalar geleneksel yakıtlarla üretim yapsalar dahi uzun vadede elektrikli araç olarak üretiminde alt yapısını kurguluyorular. Bu arada model çok güzel görünüyor.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir