Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > iPhone 16 Tasarım Sızıntıları, iMac ve MacBook İncelemeleri, MacOS Güncelleme Sorunları
iphone

iPhone 16 Tasarım Sızıntıları, iMac ve MacBook İncelemeleri, MacOS Güncelleme Sorunları

Geçen haftanın Cupertino’dan gelen haber ve başlıklarına bir göz atalım. Bu haftaki Apple haberi, iPhone 16 tasarım sızıntıları, iOS geliştirme arasında bir mola, yeni iMac ve MacBook Pro incelemeleri, MacOS güncelleme sorunları, Apple’ın yeni pil planları ve 8 GB’in aslında 16 GB olduğu tartışmalarını içeriyor.

iPhone Kullanmanın Yeni Bir Yolu

Apple’ın kullanıcı tanımlı Eylem Düğmesi’nin iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’teki başarısı, tam iPhone 16 serisi boyunca kullanılabilir olacak gibi görünüyor. Ancak bu tek yeni düğme değil, bu hafta sızdırılan yeni bir kamera deklanşörü tarzında düğme olan “capture button” hakkında detaylar da bulunuyor:

Mevcut iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’teki fiziksel düğmenin aksine, yeni düğme, kapasitif bir düğme olacak ve geribildirim Taptic Engine tarafından sağlanacak.

iphone 2
iPhone 16 Tasarım Sızıntıları, iMac ve MacBook İncelemeleri, MacOS Güncelleme Sorunları 1

Apple Beklenmedik Bir Mola Alıyor

Apple, iOS, iPadOS ve macOS üzerindeki geliştirmeleri durdurma kararı aldı ve ilk kilometre taşı sonrasında ortaya çıkan önemli sayıdaki hata ve sorunu ele almak için bu alışılmadık adımı attı. Bunun yan etkisi henüz görülmedi ve büyük bir projede alınan bilinen bir adım değil. Yine de tipik olarak Apple’ın attığı bir adım değil:

“Geçen hafta içinde içsel olarak duyurulan gecikmenin, erken sürümlerdeki birçok hatanın yaygınlaşmasının ardından kalite kontrolünü sürdürmeye yardımcı olması amaçlanmıştı, kararı bilen kişilerin açıklamasına göre. Yeni özellikler eklemek yerine, şirket mühendisleri hataları düzeltme ve yazılımın performansını artırma göreviyle görevlendirildi, konu özel olduğu için isimleri açıklanmak istemeyen kişiler, dedi.”

Yeni Mac’leri İnceleme

Lori Grunin, M3 Max yonga setine, 48 GB belleğe ve 1 TB SSD’ye sahip üst seviye MacBook Pro’yu inceliyor. Bu dizüstü bilgisayar, 3.999 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Yüksek özelliklere sahip olması nedeniyle profesyoneller için ne gibi performans avantajları var?

“M3 Max’in M2 Max’e göre gördüğüm performans artışının büyük bir kısmı, çekirdek frekansını, çekirdek sayısını ve bunların nasıl dağıldığını artırarak elde ettiğiniz genel artıştır. Ancak her şeyde olduğu gibi bu da ne yaptığınıza bağlıdır… M3 serisi içinde pratik bir ölçekte, temel işlemciye sahip MacBook Pro 14, lens düzeltmeleri ile ithal etme ve aynı anda yaklaşık 1.000 raw+JPEG fotoğraf ve video için tam çözünürlükte önizleme oluşturma işlemini neredeyse 20 dakikada tamamladı; MacBook 16 Pro ise biraz üzerinde 8.5 dakika sürdü.

Bu hafta aynı zamanda yeni M3 işlemcili iMac de incelendi. Görünür tasarım değişiklikleri yok; tek gerçek farklılaştırıcı, giriş seviyesi M3 Apple Silicon yongaseti, ancak silikonun ötesinde daha fazla hız var:

“Yeni iMac’teki diğer tüm değişiklikler içsel, bunlar arasında WiFi 6E ve Bluetooth 5.3 bulunuyor. Bunlar sadece sizin için sayılar ise, yalnız değilsiniz. Temelde, bu güncellemeler daha iyidir, Bluetooth 5.3, önceki iMac’teki Bluetooth 5.0’a bir yükseltmedir. Bu, daha hızlı veri transfer hızı, düşük gecikme ve geliştirilmiş ses kalitesi anlamına gelir. Elbette hepsi sahip olmaya değer şeylerdir.”

iphone 3
iPhone 16 Tasarım Sızıntıları, iMac ve MacBook İncelemeleri, MacOS Güncelleme Sorunları 2

Yeni MacBook Pro’nuzun MacOS Güncelleme Sorunları Olabilir

Yeni MacBook Pro modellerinde ilginç bir tuhaflık, birçoklarının macOS’yi kablosuz olarak güncelleyememesi anlamına geliyor. Şu anda, M3 iMac ve M3 MacBook Pro modelleri, MacOS Sonoma ile gönderilen bir over-the-air güncellemeyi macOS Ventura’ya kabul etmeyecek. Güncellemeyi manuel olarak yapmak için Install Assistant’ı kullanmak hala çalışır durumda ve şüphesiz Apple en kısa sürede bir çözüm bulacaktır:

“@aaronp613 tarafından X’te belirtildiği gibi, M3 çipi ile gelen bazı 14 inçlik MacBook Pro modelleri, macOS Ventura 13.5’in henüz piyasaya sürülmemiş bir sürümü ile gönderildi. Kullanıcılar, System Settings uygulamasında macOS Ventura 13.5’in macOS Sonoma 14.1’in yerine listelendiği bir güncelleme yapmaya çalıştıklarında.”

Apple’ın Pil Planları

Yeni bir rapor, Apple’ın pillerini iyileştirmek için yaptığı çalışmaları vurguluyor. Bir dizi yeni teknik sıralanıyor, rapor, Apple’ın projenin araştırma aşamasında hala olmasına rağmen, en erken 2025’te bir tanıtım yapılacağını belirtiyor.

“Artan pil performansı, evrensel olarak karşılanacak bir durumdur. Telefonlar ve tabletler gibi cihazlar daha yetenekli hale geldikçe ve daha fazla güç çeken daha hızlı hesaplamalar gerektirdikçe, pil ömrünü artırmak için verilen mücadele devam ediyor… Ayrıca uzun süredir tahmin edilen araba için uzun vadeli hedef olabilir, ancak “bu sefer belirlenen pil geliştirme hedefinin ana hedefi mobil.”

Yeni iPhone 16 Pro için Sızdırılan Batarya Görselleri Ortaya Çıktı: Metal Kasa ve Artan Kapasite!

Bugün sızan görüntüler, iPhone 16 Pro için tasarlanan yeni bir bataryayı tasvir ettiğini iddia ediyor, yeni bir metal kasa ve biraz daha büyük bir kapasite gösteriyor.

Görüntüler, geçmişte Apple’ın planları hakkında doğru bilgileri yayınlamış olan “Kosutami” adlı sızıntı kaynağından geliyor. Eğer gerçekse, bu görüntüler iPhone 16’nın bileşenlerinin paylaşılan ilk görüntüleri olacak.

Bataryanın, 3.355 mAh kapasiteli erken bir ‌iPhone 16 Pro‌ prototipi için tasarlandığı söyleniyor. iPhone 15 Pro, 3.274 mAh bir batarya içeriyor, bu da demek oluyor ki şu anda ‌iPhone 16 Pro‌ modelleri, yalnızca %2.5 daha büyük olan bir batarya içeriyor. Yeni batarya aynı zamanda yeniden tasarlanmış bir bağlayıcı içeriyor.

Son Olarak

Eğer yeni MacBook Pro’nuzun 8 GB RAM’ine endişe duyuyorsanız, endişe etmeye gerek yok. Apple VP Bob Borchers’a göre, bir Mac’teki 8 GB RAM, bir PC’deki 16 GB RAM kadar iyi

“Memory’imizi diğer sistemlerin belleği ile karşılaştırmak aslında eşdeğer değil, çünkü belleği çok verimli kullanıyoruz ve bellek sıkıştırması yapıyoruz ve birleşik bir bellek mimarisine sahibiz. Aslında, M3 MacBook Pro’daki 8GB, muhtemelen diğer sistemlerdeki 16GB’ye eşdeğerdir. Biz sadece çok daha verimli bir şekilde kullanabiliyoruz.”

Apple Döngüsü, Forbes’te her hafta sonu size yedi gün boyunca yaşanan olayların özetini getiriyor. Gelecekteki kapsama ulaşmamak için beni takip etmeyi unutmayın. Geçen haftanın Apple Döngüsü’nü buradan okuyabilir veya Loop’un kardeş sütununun bu haftaki baskısı olan Android Circuit’i de Forbes’te bulabilirsiniz.

iPhone SE 4 için tasarım değişikliği bekleniyor.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir