Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Apple iPhone iOS 17 Güvenlik Endişesi: NameDrop Özelliği Üzerine Panik Oluşturdu
NameDrop 3

Apple iPhone iOS 17 Güvenlik Endişesi: NameDrop Özelliği Üzerine Panik Oluşturdu

NameDrop, sadece partilerde suçlandığım bir şey değil. Hayır, 25 Ekim’de iOS 17.1 ile başlatıldığından beri, aynı zamanda iPhone’lar veya Apple Watch’lar arasında iletişim bilgilerini paylaşmak için bir özellik. Ancak şu anda polis departmanları ve bazı web siteleri, bu özelliğin tehlikeli olabileceğini öne sürdüler. Peki, endişelenmeli miyiz?

NameDrop İçin İhtiyacınız Olanlar

İlk olarak, tüm iPhone’lar ve Saatler AirDrop yapamaz. iOS 17.1 veya sonraki bir sürümü çalıştıran bir iPhone’a ihtiyacınız var, bu da iPhone Xr veya daha yenisi, ikinci ve üçüncü nesil iPhone SE’yi içerir, bu yılın iPhone 15 serisini içerir. Eğer bir Apple Watch’unuz varsa, watchOS 10.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor olmalı. Bu da Apple Watch Series 4 veya daha yenisi demektir.

Nasıl Çalışır?

iPhone’unuzdan diğerine veya Apple Watch’a iletişim bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız, iki cihazı birbirine yaklaştırırsınız.

Bunu yaparken, iki iPhone birbirine yakın olduklarını algılar ve titreşirler. Ekran üzerinde muhteşem bir animasyon etkinleşir ve ekranda bağlı olduğunuz iPhone’u adlandıran bir mesaj görünür. Buradan, iletişim bilgileriniz ekranınızda görünür ve telefon numaranızı veya e-postanızı diğer tarafla paylaşmayı seçebilirsiniz. Ve işte bu, tamamlandı. Artık, “Numaran neydi? Aslında, beni arar mısın?” ve ardından telefon çaldığında ne olduğunu anında unutma ve çağrıyı almanız gerektiğini düşünme anı yok. Veya sadece ben miyim?

İşin aslı, iletişim bilgilerinizi kolayca paylaşmanın harika bir yolu. Unutmayın ki bu, bir arkadaşınızın telefonundaki bir kişiyi güncellemek için değil, yeni bir kişiyi paylaşmak için çalışır.

NameDrop 2
Apple iPhone iOS 17 Güvenlik Endişesi: NameDrop Özelliği Üzerine Panik Oluşturdu 1

Peki Sorun Ne ?

Olan şey şu ki, Amerikada bazı polis departmanları, AirDrop kullanmanın tehlikeli olabileceğini belirten bildirimler yayınlamıştır. Pennsylvania’daki Chester Şehri Polis Departmanı, Facebook sayfasında şöyle diyor: “ÖNEMLİ GİZLİLİK GÜNCELLEMESİ: Eğer bir iPhone’unuz varsa ve son iOS 17 güncellemesini yaptıysanız, NameDrop adlı yeni bir özelliği varsayılan olarak AÇIK olarak ayarladılar. Bu özellik, telefonlarınızı birbirine yaklaştırarak iletişim bilgilerinizi paylaşmaya izin verir. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar, Genel, AirDrop, Cihazları Bir Araya Getir’e gidin. Açık olarak değiştirin.”

Bu doğruysa korkutucu, değil mi? Tahmin et ne, yanlış.

Evet, NameDrop’un varsayılan olarak açık olduğu doğru, ancak çalışma şekli zekice ve iletişim bilgilerinizi istemeden paylaşma olasılığınız düşük. Ve hiç kimse sizin onayınız olmadan bilgilerinizi alamaz. Başka bir deyişle, iletişim bilgilerinin “telefonlarınızı birbirine yaklaştırarak sadece paylaşılabileceği” önerisi doğru değildir.

Endişelenmeli Miyim?

Burada Apple’dan bahsediyoruz, gizliliği temel bir insan hakkı olarak gören şirket, bu yüzden hayır, kesinlikle endişelenmenize gerek yok.

Evet, iPhone’unuzu iOS 17.1 veya daha yeni bir sürüm çalıştıran başka bir iPhone’a yaklaştırırsanız, otomatik olarak bağlanır. Ancak başlamak için her iki telefonun da kilidini açık olması gerekir, aksi takdirde hiçbir şey olmaz.

NameDrop 1
Apple iPhone iOS 17 Güvenlik Endişesi: NameDrop Özelliği Üzerine Panik Oluşturdu 2

Daha sonra gerçekten iletişim bilgilerinizi iletmek için telefon numaranızı veya e-postanızı paylaşıp paylaşmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Ne paylaşacağınıza karar vermeden hiçbir şey paylaşılmaz. Ve hatta o zaman herhangi bir şeyin olması için Paylaş’a basmanız gerekiyor.

Diğer bir deyişle, burada hiçbir tehlike yok. Endişeleniyorsanız, elbette ki polis açıklamasında belirtildiği gibi kapatabilirsiniz, ancak iPhone’un en iyi yeni özelliklerinden birine erişim kaybediyorsunuz, iletişim bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde paylaşırken güvende olmaya devam ederken.

Harika bilgisayar Khadas Mind. Detayları haber içeriğinden ulaşabilirsinz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir