Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Lenovo’dan Yenilik: Ultra Kompakt Chromebox Medya Oynatıcı
Lenovo Chromebox

Lenovo’dan Yenilik: Ultra Kompakt Chromebox Medya Oynatıcı

Lenovo, Mikro Form Faktörü İle Tanıtılan İlk Chromebox’unu Duyurdu

Lenovo, mikro form faktörüne sahip ilk Chromebox’unu duyurdu. İki üst üste yerleştirilmiş iPhone 15 Pro Max telefonları kadar küçük olan bu cihaz, 24/7 dijital tabela ve kiosk ekranlarında kullanım için tasarlanmıştır.

Google’ın Chrome OS Platformu ile İlk Buluşma 2011’e Dayanıyor

Google, Chrome OS platformunu çalıştıran donanımını 2011’de tanıttı ve öncelikle çevrimiçi çalışan kişiler için tasarlanmış düşük özellikli mini dizüstü bilgisayarları piyasaya sürdü. Bu Chromebook’lar, benzer şekilde bulut tabanlı bir yaklaşımı benimseyen küçük bir masaüstü bilgisayar kutusunun lansmanıyla bir yıl sonra takip edildi.

Yıllar içinde Chromebook’lar, taşınabilir bilgisayar kullanmak isteyen bütçe dostu tüketiciler için merkezi bir rol oynarken, Chromebox çoklu çalışma istasyonu işletmelerine yönelik olarak gelişti, dijital tabelalara ve video konferansları için bir ekranın arkasına monte edildi veya medya oynatıcı olarak kullanıldı.

Lenovo Chromebox 1
Lenovo'dan Yenilik: Ultra Kompakt Chromebox Medya Oynatıcı 1

Lenovo’nun En Son Chromebox’u: Micro

Lenovo’nun en son Chromebox’u da kurumsal kullanım için tasarlanmış olup – ev ofisi veya öğrenci odası gibi kullanım potansiyeline de sahiptir. Özellikle dikkat çekici olan özelliği, 163 x 79 mm (6.4 x 3,1 inç) boyutlarındaki akıllı telefon benzeri boyutlarıdır, ancak biraz daha kalın olan 19.7 mm’dir. Bu nedenle Lenovo, ona Micro adını veriyor.

Fanı Olmayan Mini Bilgisayar Özellikleri

Bu fanı olmayan mini bilgisayar, Intel Celeron N4500 işlemci ve UHD grafikler içeren Jasper Lake çift çekirdekli bir işlemciye sahiptir. Destek, 8 GB RAM ve 32 GB eMMC depolama olarak şekilleniyor.

Kenarlarda iki USB-C ve iki Tip-A USB portu, bir HDMI, Ethernet LAN ve bir ses jakı bulunmaktadır. Çift 4K ekranı destekleyebilir ve Lenovo, Chromebox Micro için özel olarak tasarlanmış 15.6 inç ve 21.5 inç inFlex ekranları için Instorescreen ile işbirliği yaparak kiosk/tabela uygulamalarını güçlendirmektedir.

Google’dan Bryan Lee, “Lenovo Chromebox Micro, kiosk, dijital tabela ve paylaşılan çalışma istasyonları için içeriden dışarıya özel olarak tasarlanmış, en kompakt ve uygun fiyatlı Chromebox’tur. Temelde hızlı bir şekilde dağıtılmak ve yönetmek için tasarlandı, aynı zamanda geniş bir kullanım senaryosu yelpazesinde muazzam deneyimler yaşatmak için esnek bir çözüm olma özelliğine sahiptir.” dedi.

ÖzellikDeğer
İşlemciIntel Jasper Lake2c N4500, fanless
İşletim SistemiChromeOS
Bellek / Depolama8GB / 32GB eMMC
Boyutlar163x79x19.7mm
Ağırlık450g
Giriş/Çıkış Portları2x USB Type-C
2x USB Type-A
1x HDMI
1x RJ45
1x Ses Jakı
Diğer1x Güç Düğmesi
1x LED Gösterge
1x Kilit

Grundig TCM 7610 R Türk Kahve Makinesi: Hızlı, Pratik ve Teknolojik Türk Kahvesi Deneyimi

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir