Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Otomobil > Lucid Gravity Elektrikli SUV Dünyaya Ayak Basıyor!
Lucid Gravity 2

Lucid Gravity Elektrikli SUV Dünyaya Ayak Basıyor!

Lucid Gravity SUV: LA Otomobil Fuarı’nda tanıtılan tamamen elektrikli Lucid Gravity SUV, 400 milin üzerinde menzile ve ultra hızlı şarj özelliğine sahip.

Amerikan elektrikli araç başlangıcı Lucid, ikinci modeli olan Lucid Gravity‘yi Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 2023 Dünya Lüks Otomobili olan Lucid Air‘in ardından Gravity’nin ABD’de 2024’te satışa sunulması bekleniyor, ancak sağ direksiyonlu modellerin Birleşik Krallık’a ne zaman geleceği hakkında hala bir bilgi yok.

Lucid Gravity 3
Lucid Gravity Elektrikli SUV Dünyaya Ayak Basıyor! 1

Lucid Gravity Özellikleri

Gravity, Lucid‘in yaklaşık 120 kWh bataryadan bir şarjla 440 milin üzerine çıkacağını vaat ettiği yedi koltuklu bir SUV’dir. Ayrıca 350 kW’ye kadar hızlı şarj özelliklerine sahiptir, bu da sadece 15 dakikada 200 mil ekleyebilir. Üretici, kompakt, güç yoğun elektrikli tahrik üniteleri sayesinde pil paketinin daha iyi kullanımını sağlayan ve 900 volt elektrik mimarisi ile yaklaşık 3.6 mi/kWh civarında güçlü bir verimlilik sunuyor.

Küçük, verimli tahrik üniteleri, Lucid’in Formula E’de kullanılmak üzere sağladıklarıyla benzerdir, ayrıca Aston Martin’in yeni gelecek elektrikli spor arabalarını güçlendirmek için seçtikleriyle aynıdır.

Gravity SUV’nin cüsseli ön kısmına ve büyük boyutlarına rağmen, Lucid, aracın nispeten kaygan şeklinin sadece 0.24Cd’lik bir sürüklenme katsayısına sahip olduğunu söylüyor; bu durum da verimliliğe katkı sağlıyor. Aracın tasarımı, Lucid Air sedan modelinin belirlediği temayı takip ediyor. Dar LED farlar, yatay bir ızgaraya entegre olan, yan hava perdeleri ve daha aşağıda bir hava girişi ile vurgulanan derin bir ön tampon ile karakterize edilen bir tasarıma sahiptir.

Geniş tekerlekler, ince bir koyu kaplama ile sarılmış tekerlek gövdeleri içinde dururken, kapı boyunca derin oyulmalar ve belirgin omuzlar bulunmaktadır. Uzun tavan, nihayetinde arka camın üzerinde oturan uzun bir spoilerle eğimlenir.

Aracın arkasında, ortaya doğru eğilerek adı “Lucid” yazılabilmesine izin veren bir diğer ince ışık şeridi, genişliği vurgulamaya yardımcı olurken yükseklik yerine genişliği ön plana çıkar. Gri renkteki ince bir detay, büyük C sütununu parçalayarak üzerine “Gravity” adı kabartılmıştır.

İç mekan, yüksek kaliteli, sürdürülebilir malzemeler ve bol miktarda cam içeren Air modelinin bir geliştirmesi. Ön cam, motor kaputundan sürücü ve ön yolcuların başlarından iyice aşağısına kadar uzanırken, ön koltukların arkasındaki bir çapraz üyeden gelen bir T çubuğu, arka görüş aynası ve ileriye dönük sensörlerin konumlandırıldığı yere kadar uzanır. Güneşlikler, Air modelinde olduğu gibi camın üzerinde yüzmüş gibi duruyor.

Lucid Gravity 1
Lucid Gravity Elektrikli SUV Dünyaya Ayak Basıyor! 2

Arka tarafta benzer bir tasarım, üçüncü sıranın arkasından başlayarak tüm yol boyunca uzanan bir cam tavanla devam ediyor. Uzun arka kapılardaki büyük yan camlar ve arka koltuktaki yolcuların dışarı bakabileceği küçük pencerelerle birlikte, Gravity içeride etkileyici bir parlaklık sunar, herkese iyi bir görüş açısı sağlar.

ÖzellikLucid Gravity SUV
Menzil440 mil (Yaklaşık 120 kWh batarya ile)
Şarj Hızı350 kW (Sadece 15 dakikada 200 mil ekleyebilir)
Sürüklenme Katsayısı0.24Cd
VerimlilikYaklaşık 3.6 mi/kWh
TasarımGeniş tekerlekler, ince koyu kaplama, derin oyulmalar, belirgin omuzlar, uzun tavan, uzun spoiler
İç MekanYüksek kaliteli, sürdürülebilir malzemeler, geniş cam alanları, ön camdan başlayan uzun cam tavan
Görsel İşlevsellikİnce arka ışık şeridi, Gravity yazılı C sütunu detayı, sun visörleri üzerinde “yüzen” hissiyat
Cam TasarımıArka tarafta uzun cam tavan, geniş yan camlar ve küçük arka penceler
Genel Parlaklıkİçeride etkileyici bir parlaklık, herkes için iyi bir görüş açısı

Otomobil kategorisindeki tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

5 Comments

 • Toyota, Volvo'nun EX30'u ile Rekabet Edecek Yeni Elektrikli SUV Tanıttı - Teknoloji GO 4 Ara 2023

  […] Lucid Gravity Elektrikli SUV Dünyaya Ayak Basıyor! […]

 • elektrikliaraba 9 Ara 2023

  abi byd her yeri altüst edecek galiba

 • yasin 14 Ara 2023

  güzel görünüyor, Türkiye de bu markalar ne kadar aktif olabilecek acaba

 • Mustafa 15 Ara 2023

  Bu elektrikli otomobillerin pil ömrü ne kadar acaba ? Bir de değişim olunca nasıl bir maliyet çıkacak ?

 • Fullforce 17 Ara 2023

  Dünyayı Ardında Bırak filmini izlediniz mi ? 😀 Bu elektrikli araçlarla ilgili soru işaretlerimden kurtulamıyorum

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir