Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Meta Quest 3 VR Başlık İncelemesi: Karışık Gerçeklik Deneyimi Üst Seviye
meta quest 3 with controllers

Meta Quest 3 VR Başlık İncelemesi: Karışık Gerçeklik Deneyimi Üst Seviye

Meta Quest 2’nin Hemen Ardından

Pandeminin zirvesinde, o dönemde adı Oculus Quest 2 olan sanal gerçeklik (VR) başlığı, herkesin satın aldığı başlık oldu; eğlence, kişinin yaşam alanına sınırlıydı ve rekabetçi fiyatlı başlık, sanal gerçeklikteki uzak diyarlara giden kesin, en uygun geçidi temsil etti.

meta quest 3 camera sensors
Meta Quest 3 VR Başlık İncelemesi: Karışık Gerçeklik Deneyimi Üst Seviye 1

Yeni Nesil: Meta Quest 3’ün Tanıtımı

Üç yıl sonra, VR çılgınlığının çoğu, generatif yapay zeka, robot teknolojisi ve hatta karma gerçeklik (MR) gibi son teknolojiler tarafından gölgelendiği bir dönemde Meta, Quest 2’nin merakla beklenen halefi Meta Quest 3 piyasaya sürüyor. Amacı, gerçekten büyük bir metaverse’e inanan tutkulu hayranları tatmin etmek ve geçen yılın çoğunu taşıyan hatta henüz piyasaya sürülmeyen 3.500 dolarlık bir başlık tarafından tek başına sürüklenen bir pazara taze çekicilik katmak.

Fiyat Artışına Değer mi?

Meta, Quest 3’ü başlangıç fiyatıyla 499 dolar olarak fiyatlandırıyor, önceki Quest sürümü başlangıçta satıldığında bu fiyat 200 dolar daha fazlaydı. Peki, bu ek ücret karşılığında neler alıyorsunuz? Meta, paranızı ve dikkatinizi haklı çıkarmak için yeterince şey yapmış mı? İşte benim Meta Connect etkinliğinden önce Quest 3 ile bir öğleden sonra geçirdikten sonra yaptığım değerlendirme.

meta quest 3 orange straps
Meta Quest 3 VR Başlık İncelemesi: Karışık Gerçeklik Deneyimi Üst Seviye 2

1. Tasarım ve Form Faktörü: Göze Çarpan Farklar

Yeni ve eski Quest modelleri arasındaki en dikkat çekici fark, tasarım ve form faktörüdür. Meta’nın altı ay önce Quest 3’ün fragmanını Apple’ın Vision Pro’yu açıklamadan bir gün önce yayınladığında bu değişiklik işaret edilmişti.

Yeni başlık sadece daha kavisli ve giymesi daha az kaba değil, aynı zamanda Meta’nın bana söylediğine göre daha geniş bir kullanıcı yelpazesine, özellikle gözlük takanlara yardımcı olması gereken geliştirilmiş bir yastık sistemine sahip. Ancak yastığı genişletmek için itme-çekme mekanizmasıyla bile, Quest 2 ile yapabildiğim gibi orta büyüklükteki çerçevelerimi başlık içine sığdırmakta zorlandım.

2. Pancake Lens ve Görüntü Kalitesi: Göz Alıcı İyileştirmeler

Yukarıdaki resimde aynı zamanda Meta’nın gömülü pancake lens optik yığınına bir göz atış yakalamış olabilirsiniz. Donanım, Quest Pro’da olduğu gibi gözlere zarar veren ve genellikle VR deneyimlerinin immersif kalitesini zayıflatan yansımaları ve diğer hayaletleşme artefaktlarını önemli ölçüde azaltıyor. Pancake lens tasarımının en iyi yanı, Meta’nın Quest 3 başlığının ekran tarafını inceltmesine izin verdi – tam %40 daha ince – bu da başlığın giyildiğinde daha az ön ağırlığa sahip olmasını sağlıyor.

experience 3
Meta Quest 3 VR Başlık İncelemesi: Karışık Gerçeklik Deneyimi Üst Seviye 3

3. Görüntü Kalitesindeki İyileştirmeler: Öne Çıkan Özellikler

Meta, Quest 2’ye kıyasla görüntü kalitesini artırmayı başardı – unutmayın ki bu şey 200 dolar daha pahalı – çift 2064 x 2208 LCD panelle, 120Hz’e kadar yenileme hızı ve 110 derece yatay ve 96 derece dikey görüş alanı (FOV).

4. Yeni Kamera Dizilimi: Artırılmış Gerçeklik İçin İleri Seviye Çözüm

Quest 3’ün ön tarafındaki yeni kamera dizilimini vurgulamak da bir o kadar önemli. Artık plastik gri kapağın üzerinde altı sensör bulunuyor ve bunlardan ikisi, daha doğru renk üretimi ve eşzamanlı konumlandırma ve haritalama (SLAM) gerektiren karma gerçeklik deneyimlerine entegre RGB kameralardır. Quest 2, çevrenizi pikselleştirilmiş gri tonlamalı olarak gösterirken, Quest 3’ün passthrough özelliği çok daha fotoğraf gerçekçiliğinde hissettiriyor.

Bu, başlığı çevrenizle dijital katmanları birleştiren oyunlar ve uygulamalar için kullanma davetidir, bu durum, First Encounters ve Ghostbusters – Rise of Ghost Lord’u denediğimde öne çıktı. Oyunun içine bile girmeden önce, Quest 3, birden fazla sensörünü kullanarak demo alanımı haritalandırdı, yakındaki mobilya, obje ve duvarların derinliğini ve mesafesini ölçtü.

5. Guardian Haritalama Kolaylığı: Kontrolcüsüz Koruma Alanları

Tüm bu guardian haritalama işlemi eller serbest yapıldı; sanal güvenlik bölgelerini kontrolcümla çizmek zorunda kalmadım, ki bu, ihtiyaç duyduğum yükten arındırılmış bir deneyimdi ve bunu ne kadar gereksinim duyduğumu bilmiyordum.

6. Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 Platformu: Güç ve Performans

Meta Quest 3, Qualcomm’un en yeni Snapdragon XR2 Gen 2 platformunu kullanan ilk VR başlığıdır; bu platform, 2 kat daha hızlı grafik performansı ve geliştirilmiş yükleme süreleri sunmaktadır. Oyun oynama süremde birkaç oyun başlığı arasında geçiş yaparken bunu en çok fark ettim. Quest 3’ün RAM’inde de bir artış yaşandı, 6GB’tan 8GB’a çıktı. Şu an için, tüm bunların uzun süreli VR ve MR kullanımında nasıl performans sergilediğini görmem gerekecek. Şu an için memnunum.

ÖzelliklerAçıklama
Görüntü KalitesiÇift 2064 x 2208 LCD paneller, 120Hz yenileme hızı, 110° yatay ve 96° dikey görüş alanı (FOV)
Kamera DizilimiAltı sensör, iki RGB kamera (karma gerçeklik deneyimleri için), daha gerçekçi passthrough işlevi
Guardian HaritalamaKontrolcüsüz, otomatik sanal güvenlik bölgeleri çizme
İşlemciQualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 platformu, 2x daha hızlı grafik performansı
RAM8GB’a yükseltilmiş RAM
Dizayn ve Taşıma KolaylığıYeni tasarım, geliştirilmiş yastık sistemi, gözlük kullananlar için daha geniş kullanım alanı
Ekran Boyutu40% daha ince yapı, 2064 x 2208 çift LCD panel
Batarya ÖmrüBelirtilmemiş, genelde VR başlıkları için tipik kullanım süreleri beklenebilir
BağlantıBelirtilmemiş, kablosuz bağlantı seçenekleri beklenir

ViewSonic VX3218-PC-MHD: Oyun Tutkunları İçin 32 İnçlik FHD Oyuncu Monitörü

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir