Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Otomobil > Ninja H2 SX: Kawasaki’den Hidrojenle Çalışan Çevreci Bir Atılım
Ninja H2 SX

Ninja H2 SX: Kawasaki’den Hidrojenle Çalışan Çevreci Bir Atılım

Kawasaki, Sıfır Emisyonlu Hidrojen Motoru ile Şarjlı Ninja H2 SX’yi Tanıttı

Kawasaki’nin Çevreci Motordan Beklentileri

Motor bisikletlerini karbonsuzlaştırma konusunda ilginç çalışmalar yapan Kawasaki, dünyanın ilk hibrit sokak motosikletini, Ninja 7 Hybrid’ı piyasaya sürdükten sonra, şimdi de şarjlı, sıfır emisyonlu, hidrojenle çalışan Ninja H2 SX‘yi üretti.

Elektrikli Motosikletler ve Beklentiler

Elektrikli güç aktarma organları, dört tekerlekli araç dünyasında büyük başarı elde ediyor; karbonsuz devrim otomotiv dünyasında tam gaz devam ediyor. Ancak elektrikli motosikletler, birçok rekreasyonel motosiklet sürücüsünün istediği şeyi sunmuyor: yüksek hızlarda tüm gün menzili, hızlı yakıt dolumu ve bir motosikletin yağlı bir adamın tuvaletten kalkmaya çalıştığını hissettirmeyen hafif ve konsantre bir kütleye sahip olma.

Ninja H2 SX 3
Ninja H2 SX: Kawasaki'den Hidrojenle Çalışan Çevreci Bir Atılım 1

Hidrojenin Avantajları ve Kawasaki’nin Adımı

Bunun için belki de pil teknolojisinin kabul edilebilir bir seviyeye gelmesi biraz zaman alabilir ve ayrıca motosiklet sürücüleri genellikle yanma motorlarının sesinden hoşlanır – belki de bu tüylü yaratıkların size halklarına özgü ince şarkılarını çalmalarını fark etmişsinizdir, ki bu tür şarkılar sokakta sohbetle veya uyuyan bebeklerle iyi geçinmez.

O zaman neden hidrojen değil? Pil başına daha fazla enerji taşır, ekstra alanla başa çıkabilirseniz. Yerel hidrojen istasyonunuzda hızlıca doldurabilirsiniz – ki bu konuda şu anda pek çok istasyon olmasa da, ileriye dönük artabilir. Ve ya onu bir yakıt hücresinden geçirip sessiz, çekişli elektrik motorlarını beslemek için kullanabilirsiniz veya modifiye bir yanma motorunda yakabilirsiniz, böylece sıfır karbonlu gelecekte halkınızın ince şarkılarını çalmaya devam edebilirsiniz.

Ninja H2 SX 2
Ninja H2 SX: Kawasaki'den Hidrojenle Çalışan Çevreci Bir Atılım 2

Kawasaki’nin Hidrojen Stratejisi ve Motosiklet Dünyasındaki Konumu

Evet, kesinlikle birçok sorun ve rahatsızlık var. Ancak bu bir seçenek. Yıllar içinde birkaç şirketin bu vişneye bir ısırık almayı denediğini gördük; 2005’ten beri Intelligent Energy’nin ENV modeli, bir Star Wars Savaş Droidi’nin iki tekerlekli versiyonuna benziyordu ve 2008’deki Suzuki Crosscage konsepti, çift tek taraflı salıncak kollarıyla çok güzel bir tasarıma sahipti, aynı zamanda çok daha yakın bir tarihte Segway’in ultra-fütüristik Apex H2’si aklıma geliyor.

Ancak bunların hepsi yakıt hücresi elektrikli idi. Kawasaki, zaten üretim motosiklet dünyasındaki tek superchargera sahip olduğu için, yanma motorunu düşünüyor. Bu, üretim bir hidrojen yakıcısına bir darbe indirebilecek tek motosiklet şirketi konumunda olmalarını sağlıyor.

Ninja H2: Yenilik ve Tanıtım

Öyle görünüyor ki Kawasaki, süper şehir turu için H2 adını verdiğinde, ünlü eski iki zamanlı bir canavara bir saygı duruşundan daha fazlasını düşündü. Geçen yıl Milano’da konsept tasarımlarını sergiledikten sonra, şimdi H2 H2’yi bir gerçeklik haline getirdi ve daha geniş bir Kawasaki Grubu “Group Vision 2030 İlerleme Raporu” toplantısında tanıttı.

Bu sadece hafifçe değiştirilmiş bir H2 SX değil; Japon şirketi, hidrojenli bisiklet için yeni bir gövde geliştirmek için zaman ayırmış durumda, bu da şirin bir H şeklindeki farı içeriyor. Bu tasarımda şirin olan tek şey o, onun dışında genel olarak normal SX’den daha büyük ve köşeli görünüyor, ve bu pek hoş bir şey değil.

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, geniş hardalara benzeyen şeyler; bunlar, yüksek basınçlı gaz silindirlerinde depolanan hidrojenin bulunduğu yerdir, her iki tarafta beşer adet. Kaza durumunda patlayıcı bir gazın her iki popo yanında bulunmasından endişe duyuyorsanız, endişelenmeyin; otomobil şirketleri zaten Toyota Mirai ve Hyundai Nexo gibi araçlar için hidrojen tanklarını çarpma testine tabi tuttular ve bunlar beş yıldızlı derecelendirmelerle çıktı.

Ninja H2 SX 4
Ninja H2 SX: Kawasaki'den Hidrojenle Çalışan Çevreci Bir Atılım 3

Kawasaki’den İlk Adım: Ninja H2’nin Hidrojen Versiyonu

Bu bağlamda Kawasaki, ilk hidrojenle çalışan Ninja H2’yi üretti ve gelecek yıl testlere başlayacak. Henüz ne kadar hidrojen taşıyacağı, ne kadar güç üreteceği, ne kadar ağırlığa sahip olacağı veya ne kadar gideceği gibi pratik verilere sahip değiliz; ancak bunları öğrenmek oldukça ilginç olacak.

HySE İnisiyatifi: Japon Motosiklet Devlerinin İşbirliği

Kawasaki, Japon motosiklet devleri Yamaha, Honda ve Suzuki ile birlikte girdiği HySE inisiyatifi kapsamında bu adımı atmıştır. Bu işbirliği, gelecek yıl düzenlenecek Dakar Rallisi’nde yarışması planlanan bir hidrojen yanmalı ATV üzerinde de işbirliğini içermektedir.

Gelecekteki Beklentiler: Showroom’larda Hidrojen Motorları

Hidrojen yakıt istasyonlarının dünya genelinde muhtemelen en yoğun olduğu Japonya’nın dahi, yakın gelecekte showroom’larda bir ürün görmeyi beklemeyiz. Ancak bu projeyi ilgiyle takip edeceğiz; çünkü piller on yıldır beklediğimiz 10 kat artışı yapmazsa, hidrojen motorları oldukça eğlenceli olabilir.

CSC ES5: Amerika’nın Yeni 50+ MPH Elektrikli Scooter Seçeneği Yola Çıkıyor

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir