Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Telefon / PC > Oppo’nun Yeni ColorOS 14’ünde Üç Temel Değişiklik
ColorOS 14 3

Oppo’nun Yeni ColorOS 14’ünde Üç Temel Değişiklik

Oppo, ColorOS 14’ü tanıtarak Android 14’e kendi modern akıllı telefon vizyonunu getiriyor. İşte Çin merkezli akıllı telefon üreticisinin en son güncelleme ile odaklandığı üç temel alan:

Oppo ColorOS 14 Güncellenmiş Kullanıcı Arayüzü

Önceki işletim sistemi sürümü ColorOS 13, akıllı telefon arayüzünü basitleştirmeyi ve daha doğal renkleri getirmeyi amaçlayan akvamorfik tasarımını tanıttı. ColorOS 14, bu tasarımı evrimleştiriyor.

Eğer akıllı telefonunuzda otomatik Gece Işığını sevenlerdenseniz, Oppo bunu gün boyunca genişletti. Telefonu, UI’nın spot rengini etkinliklerinize bağlı olarak dinamik olarak değiştirmeye ayarlayabilirsiniz. Bu, telefonun olaylara daha uyumlu hale gelmesini sağlayan hoş bir dokunuş. Ancak telefonunuzun ruh haline göre değişen bir telefon isteyip istemediğiniz başka bir soru. Ben, telefonu neredeyse monokrom bir UI’ya kilitlenmiş biri olarak eğilim gösteriyorum.

ColorOS 14 2
Oppo'nun Yeni ColorOS 14'ünde Üç Temel Değişiklik 1

Oppo, Aqua Dynamics’i karışıma ekledi. Bu, bir ekranda oturabilen çeşitli yüzer öğelerin (örneğin, sohbet balonları) ve neredeyse iOS’un dinamik adası olan bir şeyin ilginç bir karışımı. Henüz geniş çapta desteklenmiyor ve bunun sadece bir organizasyon sekmesi olarak mı yoksa daha benzersiz deneyimler sunabilir mi, bunu bir yıl sonra görmek için merak ediyorum.

Smart Sidebar, cihazdaki uygulamalar arasında bilgi paylaşmaya ve potansiyel olarak tüm cihazlarınız arasında paylaşmaya yardımcı olan yeni bir özelliğe sahiptir. File Dock, kopyalanan bilgileri depolamak için evrensel bir panoya benzer bir alan olup metin, bağlantılar veya görüntüler olsun, herhangi bir öğeyi gelecekte otuz güne kadar geri çağırabilir ve Oppo akıllı telefonlarınız ve (daha da önemlisi) tabletleriniz arasında senkronize edilir.

Ben bunu kullanışlı buldum. Ben bir bilgi hamsteriyim, bu nedenle bilgi kırıntılarını bırakmak için bir yerim olması tarzıma uyar. Tek yapmanız gereken vurgulanan bilgi üzerine uzun basmak ve ardından onu kenar çubuğuna sürüklemek. Hızlı ve pratik.

Oppo, her zaman açık ekran animasyonları aracılığıyla doğayı ve çevreyi vurgulamaya devam ediyor. ColorOS 13’ün Homeland serisine katılan Go Green AOD, günlük aktivitelerinizdeki değişikliklerin etkisini sunan beş farklı girişi içerek kişisel karbon ayak izinizi vurgular.

Bu bilginin küresel olarak ne kadar etkili olabileceğini pek bilemiyorum, ancak kişisel sorumluluğu vurgular.

Yerini Alan Yapak Zeka

Google’ın Android 14’e yapay zekayı ve genel olarak kamuoyuna dahil etme çabalarını düşünerek, ColorOS 14’te yapay zeka unsurunun bulunacağı sürpriz değil. Oppo’nun ColorOS’u tanıtırken odak noktası, arka planda yapay zeka kullanımı olmuştur. Şüphesiz, yeni donanım sunulduğunda AI’nın bir uygulama ve deneyim seviyesinde etkisi ortaya çıkacaktır.

Bunlar, Opo’nun “Trinity Engine” adlı üç yazılım tabanlı aracın içinde sarılır. İlk olarak, cihazınızın depolama alanı üzerinde çalışan “ROM Canlandırma” adlı garip başlıklı bir araç vardır. Bu, daha az sık kullanılan dosyalar, fotoğraflar ve kayıtlara sıkıştırma uygulayarak çalışır. Ayrıca uygulamalara da etki eder. Oppo, uzun süreli akıllı telefon kullanımında 20 GB’den fazla depolama alanından bahsetmiştir… ki bunu birkaç haftalık kullanım ile etkili bir şekilde değerlendirmek zordur.

İkincisi RAM canlandırma’dır. Bu, uygulamalar arasında geçiş yapma, uygulamaları başlatma ve arka planda çalışan uygulamalarla ilgili kullanıcı deneyimine bakar. Yapay zeka, önceliklere dayalı olarak pürüzsüz bir deneyim sunmak için belleği yönetir. Oppo’nun belirttiği on yüzde daha büyük kullanım akıcılığı, ölçmesi zor olsa da, Oppo tarafından sağlanan Find N2 Flip üzerinde ColorOS 14’ü çalıştırırken uygulamalar arasında geçiş yaparken pürüzsüz hissettiriyor.

Son olarak, CPU optimizasyonu var ve muhtemelen nereye gittiğini görebilirsiniz, gücü, performansı ve verimliliği dengelemek için UI’ı kullanarak CPU’da maksimuma çıkarmak. En büyük kazanç, pil ömründe olacaktır.

ColorOS 14
Oppo'nun Yeni ColorOS 14'ünde Üç Temel Değişiklik 2

Başka bir AI destekli özellik olan Smart Charging de pil ömrüne yardımcı olur. Şarj desenleri, kullanıcı etkinliklerine bağlı olarak ayarlanabilir ve pil ömrünü uzatmak için şarjın yüzde 80’e ulaştığı yerde manuel bir geçiş düğmesi bulunur.

Güvenlik İyileştirmeleri

Oppo, sunumlarında iki güvenlik özelliğine vurgu yapmıştır. İlk özellik, çok fazla yapay zeka destekli gibi görünen bir özelliktir. Auto Pixelate, ekran görüntüsü sistemine çalışarak, yayınlamak istemediğiniz bilgileri piksellemek için çalışır, örneğin sohbetlerdeki arkadaşların avatarları ve isimleri gibi.

Diğeri, fotoğraf ve videolara erişim izni alan uygulamalar için ek bir izindir; bunu şimdi “Her zaman Sor” olarak ayarlayabilirsiniz.

Son Olarak

Bunlar, ColorOS’un yeni öğeleri değil. Android 14 temeline dayanması, temel OS’ye eklenen tüm ek özelliklerin burada bulunması anlamına gelir.

ColorOS 14 hemen her yerde mevcut değil. Dağıtım, Oppo’nun Find N2 Flip modeli ile başlıyor ve Nisan 2024’e kadar devam etmesi bekleniyor, bu süre zarfında birçok cihazı kapsayacak. ColorOS 14’ün son kamu beta sürümü, Find X5 serisini içeriyordu, bu nedenle X serisinin güncelleme için bir sonraki sıra olmasını beklerim. Ayrıca beta’da, Reno 10 Pro Plus, Reno 8 Pro, Oppo A77 ve Oppo A57 gibi portföyün alt kısmından bazı cihazlar da vardı. Şüphesiz ki, bunlar OS’un tam sürümünü daha erken görecek.

Yeni donanımın OS sürümünün bir parçası olmayan yazılım özelliklerini sergilemek için kullanılması muhtemeldir. Find N2 Flip, ColorOS 14’e erişimi olan ilk telefon olmasına rağmen, kapatılmış telefonun kapak ekranına eklemeler yok. Muhtemelen, yeni katlanabilirlerin bir sonraki nesli piyasaya sürüldüğünde, Oppo, yeni kapak ekran uygulamalarını sergilemek için bu anı kullanacaktır.

Şimdilik, 2024 için temelimiz var. Bu, Oppo’nun bir yıl boyunca akıllı telefonlar sunması için gereken şey. Buradaki değişiklikler, Oppo’nun işletim sistemini Android tabanından uzaklaştırır ve benzersiz bir kimlik ve Oppo’nun bir mobil deneyim vizyonu sunma yönünde bir adım atar: bilgiye hızlı erişim, gün içinde size tepki veren ve doğru zamanda doğru momentumda doğru uygulamaları sunma anlayışı. ColorOS’un gerçek testi donanıma ulaştığında olacaktır.

ÖzelliklerAçıklama
Güncellenmiş Kullanıcı Arayüzü– ColorOS 13’ten devralınan akvamorfik tasarım evrimleştirilmiş ve güncellenmiştir. – Otomatik Gece Işığını gün boyunca genişletme özelliği eklenmiştir.
– Aqua Dynamics ile ekrana yeni öğeler eklenmiştir.
– Smart Sidebar’a File Dock eklenerek, bilgilerin cihazlar arasında paylaşılması kolaylaştırılmıştır.
– Go Green AOD ile kişisel karbon ayak izini vurgulayan yeni bir ekran animasyonu getirilmiştir.
Yapay Zeka (AI) Kullanımı– “Trinity Engine” içinde bulunan ROM Vitalisation, RAM Vitalization ve CPU Optimizasyonu ile arka plandaki AI kullanımı artırılmıştır.
– ROM Vitalisation, depolama alanında sık kullanılmayan dosyaları sıkıştırarak uzun süreli kullanımda 20GB’a kadar depolama alanı kazanımı sağlar.
– RAM Vitalization, uygulama geçişleri ve performansı optimize ederek kullanıcı deneyimini iyileştirir.
– CPU Optimizasyonu, güç, performans ve verimlilik dengesini sağlayarak pil ömrünü artırır.
– Smart Charging ile kullanıcı etkinliklerine bağlı olarak şarj desenleri ayarlanabilir ve pil ömrünü uzatmak için şarj yüzdesi manuel olarak kontrol edilebilir.
Güvenlik İyileştirmeleri– Auto Pixelate, ekran görüntüsü sistemi ile çalışarak gizliliği korur ve yayınlanmasını istemediğiniz bilgileri piksellemeye yardımcı olur.
– Fotoğraf ve Videolara erişim izni için “Her zaman Sor” seçeneği eklenmiştir.

2023 yılında en çok satılan telefonlara buradan göz atabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir