Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Roadio Sistemi ile İki Tekerlekli Araçlara Çarpışma Uyarıları Geliyor
Roadio Sistemi

Roadio Sistemi ile İki Tekerlekli Araçlara Çarpışma Uyarıları Geliyor

Çarpışma uyarı sistemleri günümüzde otomobillerde oldukça yaygın kullanılırken, ebike’lar veya mopedlerde bu tür sistemlere pek rastlanmıyor. Ancak, gelecek yıl piyasaya sürülecek olan yapay zeka temelli Roadio sistemi, bu durumu değiştirmek üzere geliştiriliyor.

Roadio Sistemi Geliştirici Şirket ve Ekip

Bu teknolojiyi geliştiren şirket, San Francisco merkezli aynı adı taşıyan bir firma olup, iddiaya göre Apple, Tesla ve Uber gibi büyük şirketlerde çalışmış eski çalışanlar tarafından kurulmuştur.

Roadio Sistemi 2
Roadio Sistemi ile İki Tekerlekli Araçlara Çarpışma Uyarıları Geliyor 1

Sistem Bileşenleri ve Çalışma Prensibi

Roadio sistemi, önce ve arkaya yerleştirilmiş 210 derece balık gözü kameralar ve sürücünün gidonuna monte edilen bir akıllı telefon üzerinde çalışan RoadioSafety uygulaması olmak üzere üç ana bileşenden oluşmaktadır. HD kameralar, çevresel yolu 360 derece görüntüleyerek sürekli olarak uygulama üzerinde çalışan bilgisayar görüşü ve yapay zeka algoritmaları tarafından analiz edilir.

Uyarı ve Önlemler

Eğer öndeki araçla çarpışma riski algılanırsa (125 metre mesafeye kadar), uygulama sürücüyü kaza öncesi 4 ila 6 saniye önce uyarır. Ayrıca, sürücüyü diğer bir aracı çok yakından takip ediyorsa (60 m/197 ft’ye kadar), başka bir aracın yanlarından geçmesi muhtemelse (30 m/98 ft) veya arkadan başka bir araç geçiyorsa (100 m/328 ft) sürücüyü uyarır – bu özellik zaten Garmin Varia sistemi tarafından sunulmaktadır.

Video Geri Görüş Aynası ve Ek Özellikler

Uygulama aynı zamanda video geri görüş “aynası” görevi görerek olası çarpışmaları belgelemek için kayıt yapar.

Roadio Sistemi’nin Kullanıma Sunulması

Roadio sistemi şu anda sadece ebike ve moped üreticilerine doğrudan sunulmaktadır ve bu üreticilerin araçlarına fabrika kurulumu yapılacaktır. Dört yeni ortaklık duyurulmuş olup, daha fazlası planlanmaktadır. İlk Roadio entegre edilmiş iki tekerlekli araçlar gelecek yıl itibariyle satışa sunulacaktır.

Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir