Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Telefon / PC > Samsung Galaxy Z Flip 5 İncelemesi: Önemli Olan Kapak Ekranıdır
Samsung Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5 İncelemesi: Önemli Olan Kapak Ekranıdır

Samsung’ın katlanabilir telefonu sonunda daha büyük bir kapak ekranına kavuşuyor. Özelliklerine göre fiyatı kabul edilebilir gibi.

Avantajlar

  • Büyük kapak ekranı kullanması eğlencelidir.
  • Yeni menteşe, kapanırken oluşan boşluğu ortadan kaldırır.
  • Sağlam pil ömrü.
  • Temel modelde daha fazla depolama alanı.

Dezavantajlar

  • Pahalı. (Tartışmaya açık)
  • Tüm uygulamalar kapak ekranında doğal olarak çalışmıyor.
  • Uygulamalar ana ekrandan kapak ekranına geçiş yapmıyor.
  • Minimal kamera güncellemeleri.
ÖzelliklerSamsung Galaxy Z Flip 5Motorola Razr PlusSamsung Galaxy Z Flip 4 5G
Ekran Boyutu, Teknoloji, Çözünürlük, Yenileme Hızı, ParlaklıkKapak: 3.4 inç AMOLED (728 x 720 piksel); iç: 6.7 inç AMOLED (2,640 x 1,080 piksel), 1-120HzKapak: 3.6 inç OLED (1,066 x 1,056 piksel); iç: 6.9 inç (2,640 piksel x 1,080)Kapak: 1.9 inç AMOLED (512 x 260 piksel); iç: 6.7 inç (2,640 x 1,080 piksel)
Piksel YoğunluğuKapak: 306 ppi, İç: 425 ppiKapak: 413 ppi, İç: 413 ppiKapak: 302 ppi, İç: 425 ppi
Boyutlar (inç)Açık: 6.5 x 2.83 x 0.27; kapalı: 3.35 x 2.83 x 0.59Açık: 2.91 x 6.73 x 0.28; kapalı: 2.91 x 3.48 x 0.59Açık: 2.83 x 3.3 x 0.67; kapalı: 2.83 x 6.5 x 0.27; menteşe: 0.59 (sarkma)
Boyutlar (milimetre)Açık: 71.88 x 165.1 x 6.89; kapalı: 71.88 x 85.09 x 14.99Açık: 73.95 x 170.83 x 6.99; kapalı: 73.95 x 88.42 x 15.1Açık: 71.9 x 165.2 x 6.9; kapalı: 71.9 x 84.9 x 17.1; menteşe: 15.9 (sarkma)
Ağırlık (gram, ons)187 g (6.6 oz)189 g (6.64 oz)187 g (6.59 oz)
Mobil Yazılım (lansmanda)Android 13Android 13Android 12
Kamera12 MP (ana), 12 MP (geniş açılı)12 MP (ana), 13 MP (geniş açılı)12 MP (ana), 12 MP (geniş açılı)
Ön Kamera10 MP32 MP10 MP
Video Çekimi4K4K4K
İşlemciSnapdragon 8 Gen 2Snapdragon 8 Plus Gen 1Snapdragon 8 Plus Gen 1
RAM / Depolama8 GB + 256 GB / 512 GB8 GB + 256 GB8 GB + 128 GB / 256 GB / 512 GB
Genişletilebilir DepolamaYokYokYok
Pil3,700 mAh (çift pil)3,800 mAh3,700 mAh
Parmak İzi SensörüYanYanYan
BağlayıcıUSB-CUSB-CUSB-C
Kulaklık GirişiYokYokYok
Özel Özellikler5G özellikli, IPX8 su geçirmezlik, 25W kablolu şarj, kablosuz şarj, kablosuz güç paylaşımı, çift SIMIP52, 5G özellikli, katlanabilir ekran, 30W kablolu şarj, kablosuz şarjIPX8, 5G özellikli, katlanabilir ekran, kablosuz şarj, 25W hızlı şarj

Samsung Galaxy Z Flip: Büyük Kapak Ekranı Kullanımı Keyifli

Bir ay önce, Motorola’nın Razr Plus’ının paranın satın alabileceği en iyi katlanabilir telefon olduğuna ikna olmuştum. Ancak yeni Samsung Galaxy Z Flip 5’i ile, ki bu da 1.000 dolar fiyatla başlıyor, fikrimi değiştirdim.

Cuma günü satışa çıkan Samsung’ın yeni katlanabilir telefonu, şimdi kapatıldığında cihazın neredeyse tamamını kaplayan daha büyük bir kapak ekrana sahip. Bu büyük bir olay gibi görünmeyebilir, ancak Z Flip’i açmadan daha kullanışlı hale getirmekte oldukça işe yarıyor.

Katlanabilir telefonlar önceki zamanlarda var olmayan bir sorunun cevabı gibi hissettirdi. Bu hala doğru olabilir, ancak avuç içine sığan bir cihazda mesaj gönderme, fotoğraf çekme ve bildirimlere yanıt verme seçeneğine sahip olmak, bunu denememişseniz anlamanın zor olduğu bir kolaylık derecesi ekliyor.

Motorola’nın yeni Razr Plus, 2023’te bir katlanabilir telefonun olması gereken standartı yükseltti ve bunun için kredi hak ediyor. Ancak Z Flip 5’i çoğu alıcı için üstün bir seçenek yapan birkaç faktör var. Tasarım ve yapı kalitesi daha sağlam hissettiriyor, yazılım daha gelişmiş ve telefon, Motorola’nın sunduğundan bir yıl daha fazla Android sürümü desteği alıyor.

Yüksek Fiyata Rağmen Eksikler Var

Samsung’un her şeyi doğru yapması anlamına gelmiyor. 1.000 dolarlık fiyatıyla Z Flip 5, hâlâ telefoto kamerası olmayan bir telefon için yüksek bir bedel talep ediyor. Önceki Z Flip’ler gibi, cebinizde daha rahat taşınabilen bir cihaza sahip olmanın rahatlığını ödüyorsunuz. Taşınabilirlik, Z Flip’in cazibesinin arkasındaki ana faktör olmaya devam ederken, Flip 5, kullanıcılara katlanabilir telefonlara şans vermeyi düşünmeleri için başka bir neden sunma çabası olarak karşımıza çıkıyor. Ve başarılı bir başlangıç yapıyor.

Galaxy Z Flip 5’in Daha Büyük Ön Ekranı İle Büyük Güncelleme

Samsung, Flex Window olarak adlandırdığı Galaxy Z Flip 5’in daha büyük yeni ön ekranını gözden kaçırmak zor. Bu, 3.4 inçlik bir ölçü ile Galaxy Z Flip 4’ün önündeki minik 1.9 inçlik ekrandan çok daha büyük, ancak Razr Plus’ın 3.6 inçlik kapak ekranından daha küçük.

Daha geniş ön ekran, Z Flip 5’i kapalıyken yapabileceklerimde önemli bir artış sağlıyor. İlk izlenim hikayemde yazdığım gibi, küçük ekranın arayüzü, tam uygulamalar yerine genellikle widget’ları çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. Widget’lar, hava durumu, takviminiz, alarm ve sabitlenmiş uygulamalar ve kişiler gibi küçük bir ekranda görmeyi beklediğiniz bilgileri sağlar.

Ana kilitleme ekranından sağa doğru kayarak çeşitli widget’lar arasında dolaşabilirken, sola kaydırmak bildirimlerimi gösterecektir. Ekranın sol tarafında kontrol edilmemiş bildirimleriniz olup olmadığını belirten küçük bir nokta bulunur, bu da çok akıllı saat benzeri bir his uyandırır.

Z Flip 5, ekrandaki tüm widget’larımın küçük resimlerini tek bir ekranda göstermek için kullanışlı bir pinçleme jestine sahiptir; bu, birden çok kez kaydırmadan belirli bir ekrana hızlıca geçmek için yardımcı olabilir. Bu, çok Apple benzeri bir his uyandırıyor ve Samsung’un bu kadar küçük bir ekranda gezinme ve kullanıcı arayüzü tasarımını farklı düşünme şeklinin iyi bir örneğidir.

Ancak Samsung, kapak ekranında doğal olarak belirli uygulamalara izin veriyor, oysa Razr Plus üzerinde kullandığım neredeyse her uygulama dış ekranında fazladan çaba harcamadan destekleniyordu. Z Flip 5’te kapak ekranında daha geniş bir uygulama seçimine erişim sağlamak için Galaxy Store’dan Good Lock uygulamasını indirmem gerekiyordu.

Yine de Z Flip 5, kapak ekranı için mantıklı olan birçok uygulamayı doğal olarak destekler, Google Maps, kamera uygulaması ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları gibi. Spotify, uyumlu bir uygulama olarak görünmese de, müziği telefonu açıkken çaldığımda Z Flip 5’in ön ekranından albüm kapaklarına ve oynatma kontrollerine erişebildim.

Samsung Galaxy Z Flip 5 2
Samsung Galaxy Z Flip 5 İncelemesi: Önemli Olan Kapak Ekranıdır 3

Galaxy Z Flip 5 Yeni Kapak Ekranı ile Şık Görünüyor

Güney Kore’de tatil yaparken Galaxy Z Flip 5’i çoğunlukla kullandım ve Seul çevresinde dolaşırken ön ekranda çok işime yarayacak birkaç uygulama vardı. Google Translate gibi büyük bir uygulama akla gelir. Kapak ekranından uygulamayı hızlıca açabilmek, etkileşimlerimin biraz daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilirdi. Seul Metro’sunda tek elle genellikle metro tutacaklarına kavrayarak kullandığımı düşünürsek, cihazı kapalıyken haber başlıklarına veya sosyal medya akışlarına hızlıca göz atmak da güzel olurdu.

Uygulamaların Kapak Ekranına Geçişi ve Yeni Menteşe Tasarımı

Gezi dönüşü Good Lock uygulamasını kullanarak Google, Google Translate ve Slack gibi uygulamaları kapak ekranına getirdim. Bu uygulamalar teknik olarak kapak ekranı için optimize edilmiş değil, ancak şaşırtıcı bir şekilde iyi çalıştılar. Tek şikayetim, bu uygulamaların ayrı bir widget üzerinde görünmesi; bu da kapak ekranı üzerinde uygulamalara erişmek için iki ayrı widget arasında kaydırma yapmam gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca, Z Flip 5’in ana ekranındaki uygulamaların telefonu kapattığınızda Razr Plus’ta olduğu gibi sorunsuz bir şekilde kapak ekranına geçmediğini de belirtmek önemlidir. Bunun yerine, sadece ters yönde çalışır; cihazı açtıktan sonra uygulamaların kapak ekranından ana ekrana geçmesi.

Ancak Samsung’un Flex Window uygulaması vaat edici bir başlangıç. Temiz ve sezgisel, Samsung’un yeteneklerini genişletme potansiyeli var.

Galaxy Z Flip 5 Yeni Menteşe ile Geliyor

Samsung’un yeni katlanabilir telefonu, cihazın tamamen kapandığında hiç boşluk olmadan kapanmasına izin veren bir yükseltilmiş menteşeye sahip. Bu, Samsung’un yetişmek için çaba harcadığı bir başka alan; hem Motorola hem de Google, kapandığında hiç boşluk olmayan katlanabilir telefonları Haziran ayında piyasaya sürdü.

Samsung ayrıca, yeni menteşenin, daha az hareketli parçaya sahip olduğu için Z Flip 5’i daha dayanıklı yapması gerektiğini ve menteşe yapısının şok emilimini iyileştirmesi gerektiğini söylüyor. Telefonun 6,7 inçlik ana ekranında hala belirgin bir kıvrık var, ancak Z Flip 4’e göre dokunmatik hissi biraz daha düz.

Razr Plus, Z Flip 5’ten daha ince görünüyor, ancak Samsung’un telefonu daha sağlam bir hisse sahip. Razr Plus’ı sadece birkaç hafta kullandım, ancak şimdiden her zaman tam olarak düz açılmadığını fark ettim. Z Flip 5’i henüz çok uzun süre kullanmadım, bu yüzden zaman içinde nasıl dayanacağını bilmek imkansız.

Bu aynı zamanda katlanabilir telefonlar için uzun vadeli dayanıklılıkla ilgili daha büyük bir soruyu gündeme getiriyor. Katlanabilir telefon tasarımları son dört yılda gelişmiş olabilir, ancak bu cihazların geleneksel akıllı telefonlara kıyasla daha yüksek bir hasar riski taşıdığını hatırlamak önemlidir. Ayrıca, standart, katlanmayan cihazlar gibi toza dayanıklı değiller. Hem Z Flip 5 hem de Z Flip 4, suya dayanıklı ancak toza dayanıklı olmayan bir IPX8 giriş koruma derecesine sahiptir.

Galaxy Z Flip 5’in Kamerası Z Flip 4’ten Biraz Daha İyi

Gelişmiş Kamera ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Chip

Samsung’un kaynaklarının çoğunu Z Flip 5’in kapak ekranı ve menteşesine odakladığı açık. Galaxy Z Flip 5’in kamerası, lens parlamasını azaltması beklenen yeni bir kaplama dışında, geçen yılın modeli ile büyük ölçüde aynı. Bu, Z Flip 5’in 12 megapiksel geniş ve ultra geniş kameralara sahip olduğu ve 10 megapiksel özçekim kamerasına sahip olduğu anlamına geliyor.

Samsung, kamera sensörünü yükseltmek yerine, görüntü kalitesini iyileştirmek için cihazın yeni Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy çipini kullanmayı tercih ediyor. Esnekliği sayesinde fotoğraf çekmek için ideal olduğunu vurgulayan Samsung’un, kamera donanımında bir yükseltme görmemek biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak Z Flip 5’te çekilen fotoğraflar, çoğu kişiyi memnun etmek için yeterince keskin ve renkli.

Ve Z Flip 4 ile karşılaştırıldığında farkı kesinlikle görebilirsiniz. Renklerin Z Flip 5 ile Z Flip 4 arasında daha cesur ve detayların daha net olduğunu gözlemledim.

Razr Plus ve Galaxy Z Flip 5 konusunda sonuçlar, duruma bağlı olarak değişir. Razr’ın fotoğrafları bazen Z Flip 5’ininkilerle karşılaştırıldığında donuk ve renksiz hissettirdiği durumlar oldu.

Z Flip 5’in kamerasının Razr’ın ve Z Flip 4’ün kameralarına göre nasıl olduğunu görmek için aşağıdaki fotoğraflara göz atın. Farkları fark etmek zor olabilir, ancak bu fotoğrafları bir laptop ekranı büyüklüğünde tam boyutta görüntülediğinizde daha belirgin hale gelir.

Galaxy Z Flip 5: Yazılım, Performans ve Pil Ömrü İncelemesi

Flex Mod: Katlanabilir Tasarımın İşlevselliği

Katlanabilir tasarım, kullanışlı yazılım özellikleri olmadan pek bir anlam taşımaz. Samsung’un buna cevabı, cihaz yarı açık bir şekilde bir dizüstü bilgisayar gibi konumlandırıldığında uygulamaları ekranın üst kısmına kaydıran Flex Mod’dur.

Bu yıl Flex Mod’da pek bir yenilik yok, ancak hala Motorola’nın Razr Plus için benim için sadece kamera uygulamasında çalışan eşdeğeri özelliğinden daha işlevseldir.

Performans: Beklentilere Uygun

Galaxy Z Flip 5’teki performans, bu fiyat segmentindeki bir telefondan beklenen performansı sunuyor. Uygulamalar hızlı bir şekilde başlıyor, herhangi bir gecikme veya takılma fark etmedim ve desteklenen uygulamalar kapak ekranından ana ekrana sorunsuz bir şekilde geçiyor.

Ayrıca, genel bilgi işlem performansını ve grafik gücünü değerlendirmek amacıyla yapılan benchmark testlerini çalıştırdım. Genel bilgi işlem testi olan Geekbench 6, Z Flip 5 içindeki Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 çipinin tek çekirdekli ve çok çekirdekli seviyelerde nasıl performans gösterdiğini değerlendirir. 3DMark Wild Life Extreme ise grafikleri simüle ederek oyun ortamlarını test eder.

Aşağıdaki tabloya göz atarak Galaxy Z Flip 5’in bu testlerde geçen yılın Z Flip 4 ve Motorola Razr Plus ile nasıl karşılaştığını görebilirsiniz.

2023’ün En İyi Katlanabilir Telefonu

2 Comments

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir