Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi
Tesla Model Y 2

Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi

2023 için, Electrek Tesla Model Y’yi yılın aracı olarak seçmeye karar verdi. Peki, bu sadece bizim değil, araç alıcılarının kararıydı.

Elektrikli Araçları Devreye Sokmak

Tesla Model Y, dünya genelinde en çok satan araç haline gelerek resmi olarak ana akım haline gelmişken, onu yılın aracı yapmamak elbette düşünülemezdi.

Genellikle yeni bir yılın aracını seçerken, yayınlar o yıl piyasaya sürülen yeni araçları tercih eder. Ve 2023’te piyasaya sürülen birçok harika yeni elektrikli araç vardı.

Ancak bu yılın aracını seçerken, bu yıl en iyi etkiyi yaratmış elektrikli aracı seçmenin daha uygun olacağını düşünüyoruz ve bu kriterlere göre Model Y’nin tartışmasız bir şekilde kazandığına inanıyoruz.

Tesla Model Y 3
Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi 1

Rekorları Alt Üst Eden Model Y

Yıl boyunca Model Y, birçok pazarda sadece en çok satan elektrikli araç olmakla kalmayıp aynı zamanda bu pazarlarda en çok satan araç haline gelerek birçok rekoru kırdı.

Geçen yıl Model Y, zaten Ford F-Series, Toyota Rav4 ve Toyota Corolla’nın ardında dünyanın en çok satan dördüncü aracı olmuştu.

2023’te, bu büyük pazarlarda elde edilen tüm bu yeni rekorlarla, elektrikli aracın bu sayıyı aşması bekleniyor, Corolla ise biraz geride kalıyor.

Bu durum, Tesla Model Y’yi 2023’te dünyanın en çok satan binek aracı yapmalıdır.

Tesla, Model Y üretimini Fremont, California ve Şanghay, Çin’deki mevcut üretiminin üzerine ek olarak Gigafactory Texas ve Berlin’e ekledi.

Talep tarafında, Tesla, artan faiz oranlarına karşın siparişleri sürdürmek için yıl boyunca fiyatları düşürmek zorunda kaldı, ancak şirket bunu endüstri lideri brüt kar marjına sahip olması sayesinde başardı.

Model Y’nin ABD’deki başlangıç fiyatının tam olarak Corolla’nın 22.000 dolarlık başlangıç fiyatının iki katı olduğu göz önüne alındığında, bu başarı etkileyici.

Tesla CEO’su Elon Musk, 2016’da Model Y için yılda 500.000 ila 1.000.000 araçlık talep tahmininde bulunduğunda, çoğu sektör onunla dalga geçiyordu.

Şimdi, bu tahminin ötesine geçiyor.

Elektrikli Araç Programının Etkisi

Artık yılda 1 milyon üniteye ulaşan bir elektrikli araç programına ve dünyanın en çok satan binek aracına dönüşmesine olan etkiyi abartmak zordur.

Tesla’nın misyonu her zaman elektrikli araçlara geçişi hem kendi araçlarıyla doğrudan hem de endüstriye baskı yaparak hızlandırmak olmuştur. Model Y, hem yolda benzinli araçları değiştiren büyük bir EV sayısı ekleyerek hem de endüstriye gösterdi ki en çok satan araca sahip olmak istiyorlarsa o araç elektrikli olmalıdır.

Tesla Model Y: Yılın Aracı

Model Y’nin bu kadar iyi satmasının nedeni açık. Tesla’nın Model 3 ile harika yaptığı her şeyi, ve bunlar gerçekten çok şey, aldı ve bunu dünyanın en popüler segmentine uyan bir form faktörüne dönüştürdü: küçük SUV/crossover’lar.

Tesla Model Y
Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi 2

Performans ve Dinamizm Bir Arada

Aracın spor arabanın performansına ve sürüş dinamiklerine sahip olduğu gibi, küçük bir SUV’nin bagaj alanına sahip olması da var, ve bu tabii ki subjektif, ancak harika görünüyor.

Basit ve Güçlü Tasarım

Tasarımı basit ama güçlü. Birçok kişi Model 3’e çok benzediğini söylüyor, ama Model 3’ün tasarımının bu şekilde bir crossover’a bu kadar iyi dönüşmesi durumunda Tesla’yı suçlayabilir misiniz?

Çok Yönlü Bir Araç

Model Y ayrıca küçük ama yine de kullanışlı 3,500 pound çekme kapasitesine sahip küçük bir fabrika çeki paketine sahip olabilir. Bu, Model Y’yi bir arabanın İsviçre çakısı gibi yapmaya katkıda bulunuyor.

Tesla Avantajları

Model Y, aylık olarak aracı daha iyi hale getiren (çoğunlukla) over-the-air yazılım güncellemeleri gibi, tüm Tesla araçlarının sahip olduğu avantajlara da sahiptir.

İç Tasarım ve Rahatlık

Tabii ki bazı dezavantajlar var, bazen olağanüstü olmayan yapı kalitesi gibi ve elbette CEO Elon Musk, markayı bir şekilde kutuplaştırdı.

Tesla Model Y 1
Tesla Model Y, 2023 Yılın Aracı Seçildi 3

Model Y’nin sade iç mekanının biraz kutuplaştırıcı olduğunu biliyorum, ama ben seviyorum:

  • Butonlar ve kontrollerle kalabalık değil. Hatta klima fanları ve hoparlörler gizli. Araç içinde bir zen hissi yaratmaya yardımcı oluyor. Model 3’ümde oturduğumda (Model Y ile çok benzer iç mekan), rahat hissediyorum, ki bu, bir saat boyunca Montreal trafiğine oturmadan önce hoş bir his.
  • Ayrıca, Model Y ve Model 3’ün en son neslinde oturmadıysanız, öneririm. Tesla, koltuklarına birçok iyileştirme yaptı. Vücut tipinize bağlı olarak değişebileceğini anlıyorum, ama benim için (6’0 “, 180 lbs) mükemmel.

Sürüş Destek Sistemleri ve Teknoloji

Tam Otomatik Sürüş paketi bir as ve değerlendirmesi, Tesla’nın vaadini yerine getirme konusundaki inancınıza bağlıdır, ancak Otomatik Pilot sağlam bir seviye 2 sürücü destek sistemi.

Eğer Model Y’deki tüm harika teknolojiyi listelemeye kalkarsam, burada günlerce kalırız, ama bir Kuzeyli olarak, Model Y’deki çok verimli ısı pompasını belirtmek istiyorum. Soğuk iklimlerde kış sürüşü için bir oyun değiştirici.

Popülerlik ve Ödül

Tüm bu teknoloji, akıllı tasarım ve performans, ABD’deki ortalama yeni araba fiyatından 4,000 dolar daha düşük, başlangıç fiyatı 44,000 dolar ve 330 mil’e kadar menzile sahip olduğu için Model Y’nin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak kolay.

O kadar popüler ki artık dünyanın en çok satan binek aracı. Ancak bugün, en büyük ödülünü alıyor: Electrek’in yılın aracı olmak.

Peki siz Tesla hakkında ne düşünüyorsunuz ? Togg ile Tesla arasında seçim yapmak isteseniz hangi markayı tercih edersiniz? Ya da size Togg T10X V2 mi yoksa Tesla Model Y‘ mi diye sorsak ?

ÖzellikDeğer
BataryaLong Range
İvmelenme (0-100 km/s)3,7 sn (Rollout Hariç)
Menzil (WLTP)514 km
SürüşÇift Motorlu Dört Çeker
Koltuk5 Yetişkin
Jantlar21″
Ağırlık1.995 kg
Maksimum Bagaj Hacmi2.158 litre
Azami Hız250 km/s
Ekranlar15″ Orta Dokunmatik Ekran
Maksimum SuperchargingMaksimum 250 kW; Kullanım Başına Ödeme
GarantiTemel Araç – 4 yıl veya 80.000 km (hangisi önce gerçekleşirse) \n Batarya ve Tahrik Ünitesi – 8 yıl veya 192.000 km (hangisi önce gelirse)

Elektrikli Araçların Geleceği: Otomotiv Sektöründe Neler Beklenmeli?

4 Comments

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir