Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Otomobil > 18 Kasım Tesla, Parça ve Onarım Monopolü İddialarını Geri Çevirdi
Tesla Parca ve Onarim Monopolu Iddialarini Geri Cevirdi

18 Kasım Tesla, Parça ve Onarım Monopolü İddialarını Geri Çevirdi

18 Kasım (Reuters) – Bir ABD yargıcı, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un şirketini, araç bakımı ve yedek parça pazarlarını tekeline alarak müşterileri yüksek fiyatlar ödemeye ve uzun onarım süreleriyle karşılaşmaya zorlamakla suçlayan bir antitröst davasını reddetti.

Cuma akşamı açıklanan kararda, San Francisco’daki ABD Bölge Hakimi Trina Thompson, toplu davadaki müşterilerin, araçlarını satın alırken iddia edilen sorunların “genel olarak bilinmediğini” veya maliyetlerini önceden tahmin edemediklerini göstermede başarısız olduklarını ifade etti.

Ayrıca, müşterilerin yalnızca araçlarını satın aldıkları için Tesla’nın hizmetlerini ve parçalarını kullanmaya zorlandığını kanıtlayamayacaklarını belirtti.

Thompson, “Elbette davacılar, davalının elektrikli araçların bakım ihtiyacı ve bu bakımın süresi konusunda yanıltıcı olduğunu iddia ediyor” diye yazdı. “Ancak davacılar, tüketicilerin iddia ettikleri sözde rekabet üstü fiyatlar ve aşırı bekleme süreleri hakkında bilgi sahibi olmadıklarını hiçbir yerde iddia etmiyorlar.”

Hakim ayrıca Kaliforniya tüketiciyi koruma yasaları kapsamındaki iddiaları da reddetti.

Müşterilerin, beş davayı birleştiren ve Mart 2019’dan bu yana Tesla onarımları ve parçaları için ödeme yapan sürücüleri kapsayan şikayetlerini değiştirmeyi seçebileceklerini belirtti.

Müşterilerin avukatları Cumartesi günü yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Şikayete göre, geleneksel motorlu araç sahipleri, bayilerde veya bağımsız mağazalarda onarım yaptırabilir ve orijinal üretici veya diğer firmalar tarafından üretilen parçaları kullanabilir.

Müşteriler, Tesla’nın araçlarını yalnızca Austin, Texas merkezli şirket veya onaylı servis merkezleri tarafından onarıma alınmasını ve sadece Tesla parçalarının kullanılmasını zorunlu kılmasıyla farklılaştığını ifade etti.

Tesla, araçlarını doğrudan tüketicilere satmayı tercih ederek bayilik ağını kullanmıyor.

Ocak-Eylül döneminde, şirket 6,15 milyar dolarlık hizmet ve diğer otomotiv geliri elde etti; bu, toplam gelirin %9’unu oluşturdu. Araç satışları ise toplam gelirin 57,9 milyar dolarını veya %81’ini oluşturdu.

Hyundai Kona Elektrikli Modelleri hakkında bilgi yazımıza göz atın

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir