Blog Haberler

Teknoloji GO > Haberler > Teknoloji Haberleri > İlk Kez Bir Yapay Zeka, ABD Hava Kuvvetleri Valkyrie XQ-58A Savaş İnsansız Hava Aracını Yönlendiriyor
Valkyrie

İlk Kez Bir Yapay Zeka, ABD Hava Kuvvetleri Valkyrie XQ-58A Savaş İnsansız Hava Aracını Yönlendiriyor


ABD Hava Kuvvetleri’nin deneysel savaş insansız hava aracı XQ-58A Valkyrie, yapay zeka kontrolünde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 25 Temmuz 2023 tarihinde, robotik uçak, Florida’daki Eglin Test ve Eğitim Kompleksi’nde üç saatlik bir görevi tamamladı.

En son test, taktiksel olarak önemli sorunları çözerken bir yapay zeka/makine öğrenimi ajanının güvenli bir şekilde uçma yeteneğini geliştirmeye odaklanan Skyborg Vanguard programının bir ürünüdür. Ajan, AFRL’nin Otonom Hava Muharebe Operasyonları (AACO) ekibi tarafından geliştirilen algoritmalar kullanılarak X-62 VISTA’da milyonlarca saatlik yüksek sadakatli simülasyon ve görevlerde becerilerini geliştirdiği bir simülatörde eğitildi.

Valkyrie 1
İlk Kez Bir Yapay Zeka, ABD Hava Kuvvetleri Valkyrie XQ-58A Savaş İnsansız Hava Aracını Yönlendiriyor 1

Kratos Unmanned Aerial Systems (KUAS) ve ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) ortak projesi olan XQ-58A Valkyrie, insan kontrolü olmadan bağımsız olarak, diğer dronlarla birlikte ve insan/makine takımının bir parçası olarak çalışabilen jet tahrikli otonom bir savaş dronu oluşturmak için gerekli teknolojiyi geliştirmeyi amaçlamaktadır.

DAF AI Test ve Operasyonları Şefi Albay Tucker Hamilton, “Bu görev, AI/ML ile yönlendirilen bir mürettebatsız uçak üzerinde çok katmanlı bir güvenlik çerçevesini kanıtladı ve havadan operasyonlar sırasında bir AI/ML ajanının taktiksel olarak önemli bir ‘zorluk problemi’ni çözdüğünü gösterdi” dedi. “Bu sorti, hemen diğer otonomi programlarına transfer edilebilen modern hava-hava ve hava-yüzey becerilerini gerçekleştirecek AI/ML ajanlarını geliştirme yeteneğini resmen sağlıyor.”

Bu yaklaşımın amacı, pilotlu uçakların giderek artan maliyetlerini kontrol altında tutmak ve ABD Hava Kuvvetleri’ne, savaş uçaklarına refakat edebilen ve onlarla çalışabilen, özellikle tehlikeli bölgelere gönderilebilen robot bir alternatif sağlamaktır.

Valkyrie’nin kanat açıklığı 22 fit (6,7 m), maksimum hızı 567 knot (652 mph, 1.050 km/saat), servis tavanı 44.997 fit (13.715 m) ve menzili 2.128 nm (2.449 mil, 3.941 km) olarak ölçülür. JDAM’lar ve diğer küçük çaplı bombalar da dahil olmak üzere sekiz silah taşıma kapasitesine sahiptir.

“Yapay zeka, gelecekteki savaş stratejilerinin kritik bir unsuru olacak ve operasyonel resmi anlama ve kararlar almada ne kadar hızlı olmamız gerektiği önemli bir faktör,” diyen AFRL komutanı Tümgeneral Scott Cain, “Yapay Zeka, Otonom Operasyonlar ve İnsan-Makine Takımı, olağanüstü bir hızda evrim geçiriyor ve bu gelişmelerle başa çıkabilmek için hükümetimizin, akademimizin ve endüstri ortaklarımızın koordineli çabalarına ihtiyaç duyuyoruz.”

Valkyrie XQ-58A’nın Bazı Temel Özellikleri

ÖzellikDeğer
Kanat Genişliği22 fit (6.7 metre)
Maksimum Hız567 knot (652 mph, 1,050 km/saat)
Servis Tavanı44,997 fit (13,715 metre)
Menzil2,128 deniz mili (2,449 mil)
Silah Taşıma Kapasitesi8 adete kadar (JDAM ve diğer bombalar)

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir